Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 1360
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowice: Kolarze po wyścigu

Poniedziałek, 3 lipca 2023, 11:41
Aktualizacja: 11:42
Autor: red
Nowice: Kolarze po wyścigu
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Ponad 250 zawodników stanęło na starcie wyścigu kolarskiego, jaki w sobotę, 1 lipca odbywał się w Nowicach. Dopingował im Tadeusz Mytnik, medalista olimpijski z Montrealu, trzykrotny medalista mistrzostw świata, wielokrotny mistrz Polski, zwycięzca Tour de Pologne. – Nowice to mój dom i moja rodzina. Piękne jest to, co się tu dzisiaj dzieje. To dowód na to, że z niczego i bez pieniędzy można zrobić coś wielkiego – mówił.

Wyścig kolarski „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika” na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych kolarskich wydarzeń sportowych i corocznie przyciąga zawodników z największych klubów z całej Polski. W tym roku w wyścigu wystartowali także zawodnicy z Czech. Udział w wydarzeniu biorą zarówno kolarze, jak i osoby nie zajmujące się na co dzień trenowaniem, traktujące kolarstwo bardziej rekreacyjnie. dzieci. Wszystkich łączy dobra zabawa. – To jest właśnie najpiękniejsze w sporcie. To, że nas łączy, nie dzieli. Rozpychamy się łokciami na trasie, ale kiedy coś się komuś stanie, podajemy rękę, pomagamy. Poza tym sport wyznacza piękne życiowe drogi, daje ogromne możliwości. Sam jestem tego przykładem. Zwiedziłem cały świat, tak naprawdę za darmo – mówił Tadeusz Mytnik, który po wielu latach rozpoczął organizację wyścigów w swoich rodzinnych stronach. – Wielu utalentowanych kolarzy wywodzi się z Dolnego Śląska. Mamy doskonałe drogi i jestem szczęśliwy, że tu w mojej rodzinnej miejscowości, z rodziną i przyjaciółmi mogę zarażać pasją do kolarstwa najmłodsze pokolenia.

Oprócz Tadeusza Mytnika do Nowic przyjechali inni utytułowani zawodnicy: Mieczysław Żelaznowski – trener Dolmelu Wrocław i takich zawodników jak sp. Ryszard Szurkowski, Jan Brzeźny – dwukrotny zwycięzca Tour de Pologne, Józef Gawliczek – zwycięzca Tour de Pologne w 1966 r., Józef Beker – mistrz Polski w kolarstwie, Mieczysław Nowicki – mistrz świata w kolarstwie, Kajetan Broniewski – brązowy medalista olimpijski w wioślarstwe.

W tym roku rywalizacja w ramach IX edycji wyścigu „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika” odbywa się w formule dwudniowej. 1 lipca kolarze rywalizowali w Nowicach, 2 lipca – wystartują wspólnie z Jaworzyny Śląskiej. Nowością była przejażdżka z olimpijczykami, w której wzięli udział m.in. burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz oraz proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej Marek Mielcarek.

W Nowicach zawodnicy odbierali nagrody w ponad 20 kategoriach. Po zakończeniu dekoracji uroczyście odsłonięto pamiątkowy rower i tablicę poświęconą Tadeuszowi Mytnikowi. – To wspaniałe wyróżnienie, dziękuję. Nowice są moim domem, stąd pochodzę i niech ten rower przypomina wszystkim, że był taki chłopak, który został championem i niech kolejne osoby idą w jego ślady – mówił Tadeusz Mytnik.

Po wyścigu na zawodników czekała moc atrakcji w ramach pikniku zorganizowanego w koziarni w Nowicach. Poza stoiskami gastronomicznymi można było wziąć udział w pokazach łuczniczych prowadzonych przez utytułowanego łucznika Roberta Cieślaka, posłuchać występu zespołu „Kalina” z Kalna, czy wziąć udział w pokazie zumby. Na najmłodszych czekała strefa zabawy i olbrzymie dmuchańce. Przepiękne XIX-wieczne stroje prezentowali przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Jaworzyna Śląska. Nad bezpieczeństwem na trasie wyścigu czuwali strażacy z OSP w Nowicach, Pastuchowie, Bolesławicach, Piotrowicach Świdnickich, Jaworzynie Śląskiej oraz Pasiecznej.

Organizatorami imprezy są „Stowarzyszenie Nowice - nasza wieś”, Miejski Klub Sportowy Karolina w Jaworzynie Śląskiej, gmina Jaworzyna Śląska.

Szczegółowe wyniki na stronie:
https://wyniki.datasport.pl/results4214/indexnew.php

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group