Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 907
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Kolej łączy pokolenia

Czwartek, 24 września 2020, 9:47
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Kolej łączy pokolenia
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Od 5 tygodni trwa projekt w Muzeum Kolejnictwa Kolej Łączy Pokolenia– bezpłatna inicjatywa dla dzieci i młodzieży szkolna oraz osoby w wieku emerytalnym.

Głównym celem zadania jest wspieranie współpracy międzypokoleniowej oraz przekazanie młodemu pokoleniu niezwykle cennej i już unikalnej wiedzy na temat funkcjonowania parowozów, wiedza ta obecnie wraz ze starszym pokoleniem maszynistów odchodzi w niepamięć.

Zadanie ma na celu również utrwalenie wiedzy posiadanej przez starsze pokolenie emerytowanych pracowników kolei (maszyniści, mechanicy itp.) na temat funkcjonowania kolei.

Jaworzyna Śląska jest miastem z dziedzictwem zabytków industrialnych. Wspólne warsztaty z osobami starszymi pracującymi w przeszłości na kolei mają na celu budowanie tożsamości lokalnej wśród najmłodszych mieszkańców gminy jak również wzajemne poznanie przedstawicieli młodego i starszego pokolenia, miłośników kolejnictwa, których łączą wspólne zainteresowania.
Dla dzieci i młodzieży zainteresowanej kolejnictwem i sposobem obsługi pociągów parowych odbywają się również warsztaty pozwalające posiąść teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat obsługi i sposobów obsługiwania zabytkowych lokomotyw znajdujących się na terenie Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Poza działaniami teoretycznymi w ramach warsztatów uczestnicy uczestniczyli w pracach związanych z konserwacją parowozu Ty2-81- który udało się odrestaurować dzięki wsparciu firmy WAGONY Greenbrier w Świdnicy.
W ramach projektu odbył się cykl warsztatów w piątkowe popołudnia

Tematy dotychczasowych warsztatów:
1. Tabor kolejowy – charakterystyka i budowa parowozu.
2. Infrastruktura kolejowa.
3. Warsztaty parowozowe i sposób ich działania.
4. Etos pracy kolejarza.

W najbliższy piątek 25 września o godz. 16 00 zapraszamy na kolejne spotkanie i ciekawy temat - Kolejarze po pracy – wspomnienia byłych kolejarzy.

Chętnych do udziału w bezpłatnym projekcie prosimy o kontakt telefoniczny 74 637-43-30 lub maila jakub.zielinski@muzeatechniki.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group