Czwartek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 575
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Kolejna odsłona profilaktyki stomatologicznej

Sobota, 28 października 2017, 11:16
Autor: red
Gmina Świdnica: Kolejna odsłona profilaktyki stomatologicznej
Fot. Gmina Świdnica
W czasach, gdy o powrocie dentystów do szkół prowadzi się debaty i gorące dyskusje, władze gminy Świdnica podejmują skuteczne rozwiązania oferując uczniom gminnych placówek oświatowych darmową profilaktykę stomatologiczną. Tylko w tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych blisko 40 tys. zł.

W 2013 roku na programy i akcje zdrowotne z budżetu gminy zostało przeznaczonych 30 tys. zł, w tym 10 tys. zł na program „Moje zdrowe ząbki”. W 2014 na darmowe wizyty u stomatologa przeznaczono kolejne 37 tys. zł. W 2015 i 2016 r. przeznaczono po 40 tys. zł. Wszystkie te środki pochodzą z budżetu gminy.

W ostatnich latach, dzięki studentom Akademii Medycznej we Wrocławiu prowadziliśmy badania przesiewowe w zakresie profilaktyki stomatologicznej i stanu uzębienia naszych dzieci. Wyniki były zatrważające. U ponad 80% stwierdzono próchnicę. Na przestrzeni kilku lat te wyniki się nie zmieniały. Wiedzieliśmy że nie można dłużej czekać, bo za kilkanaście lat nasi uczniowie bez zdecydowanych działań mogą mieć ogromny problem z uzębieniem.

Realizując kolejny rok z rzędu Program profilaktyki stomatologicznej dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych na terenie gminy Świdnica, chcemy podnieść świadomość zarówno dzieci, rodziców jak i nauczycieli w zakresie konieczności prawidłowej higieny jamy ustnej. Zmniejszyć koszty leczenia stomatologicznego w późniejszych latach, a także zachęcić do częstszych wizyt kontrolnych u stomatologa- podkreśla wójt gminy Świdnica.

W wyniku zakończonej procedury postępowania konkursowego na wybór realizatora programu polityki zdrowotnej w 2017 r. pn. „Profilaktyka stomatologiczna dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych na terenie Gminy Świdnica” wyłoniono 2 gabinety: „WER-MED”, przy ul. Parkowej 7;9, 58-200 Dzierżoniów oraz NZOZ DENTALIUM Centrum Stomatologii J. Kowal, M. Kowal S.C., przy ul. Kolejowej 1A/1, 58-100 Świdnica.

„WER-MED” obejmie programem Szkoły Podstawowe w: Lutomi Dolnej, Bystrzycy Górnej, Witoszowie Dolnym i Mokrzeszowie, natomiast NZOZ DENTALIUM obejmie programem Szkołę Podstawową w Pszennie i Szkołę Podstawową w Grodziszczu.
Tylko w tym roku szkolnym Programem objętych zostanie ok. 330 uczniów uczęszczających do klas III i V w gminie Świdnica. Zakończenie projektu planowane jest na miesiąc grudzień 2017, a łączny koszt wyniesie 39 339 zł.

Warto przypomnieć, że w gminie Świdnica od 5 lat funkcjonuje gabinet stomatologiczny na terenie hali sportowej w Witoszowie Dolnym. W maju 2014 roku w Pszennie uruchomiono kolejny gabinet stomatologiczny, tym razem przy SP w Pszennie, a od września 2015 r. przy SP w Lutomi Dolnej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group