Poniedziałek, 4 marca
Imieniny: Eugeniusza, Kazimierza
Czytających: 1072
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Kolejna wystawa

Czwartek, 15 września 2022, 11:48
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Kolejna wystawa
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej zapraszają na kolejną niezwykłą wystawę. Tym razem w witrynie biblioteki przy ul. Wolności można podziwiać niebanalne witraże oraz lampiony wykonane z kolorowych szkiełek wprost z nadbałtyckiej plaży! Autorka prac jest jaworzynianka Teresa Mikołajewska.

Prezentowane prace to połączenie ekologii ze sztuką użytkową, u podstaw której leży recykling. To bowiem, co morskie fale oddają nam wraz z jesiennymi przypływami w postaci obłych różnobarwnych szkiełek, to nic innego jak bezmyślnie wyrzucane do morza butelki i innego rodzaju szklane naczynia czy odpadki wypłukane przez morze. Teresa Mikołajewska wraz z mężem corocznie przemierza plażę w Dziwnówku i oczyszcza ją z kolorowych szkiełek, aby potem nadać im drugie życie w mieniących się w słońcu witrażach lub oświetlanych blaskiem świec lampionach. Szkiełka przymocowane są do szyb i szklanych naczyń za pomocą silikonu, a całości dopełniają ornamenty wykonane farbą akrylową. Wśród mozaikowych kompozycji można odnaleźć zdobienia nawiązujące do Bałtyku, jak chociażby drobne bursztyny.

Prezentowane witraże i lampiony zdobią wnętrze mieszkania państwa Mikołajewskich, a także pergolę w przydomowym ogrodzie. Większość prac (a autorka szacuje, że wykonała ich około 100) znajduje się w domach członków rodziny i przyjaciół.

To już druga wystawa dzieł Teresy Mikołajewskiej w bibliotece. W 2021 r. biblioteczną witrynę zdobiły akwarele wykonane przez jaworzyniankę, która malarstwem pasjonuje się od dziecka. Autorka ma na swoim koncie również wystawy w Świdnicy, m.in. w wieży ratuszowej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group