Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 963
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Kolejne kronikarskie wydarzenie w Strzegomiu

Piątek, 18 marca 2016, 13:25
Aktualizacja: 15:43
Autor: opr.red.
Strzegom: Kolejne kronikarskie wydarzenie w Strzegomiu
Fot. www.strzegom.pl
Promocja książki Aloysiusa Schadego pt. Historia kościoła joannitów oraz komandorii św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu, w tłumaczeniu Amandy Rożańskiej, była drugim, ważnym wydarzeniem na rynku wydawniczym kronik Strzegomia.

Popularyzacja książki, która odbyła się 11 marca br. w CAS Karmel w Strzegomiu, zgromadziła wszystkich, którym bliska jest idea skompletowania wszystkich dzieł kronikarskich o naszej gminie.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i kościelnych, miłośnicy historii oraz członkowie Duszpasterskiej Rady Parafialnej parafii pw. Św. App. Piotra i Pawła i Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej, którzy byli inicjatorami i sponsorami wydania tej publikacji.

-Niniejsze wydanie rozszerza horyzonty historyczne, odkrywa nowy punkt widzenia na architekturę wewnętrzną i zewnętrzną bazyliki strzegomskiej oraz na historię joannitów w Strzegomiu z punktu widzenia XIX – wiecznego kronikarza. Dzięki tej książce nasze horyzonty myślowe są wzbogacone – wyjaśnia Edmund Szczepański, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej.

Oprawę historyczną uroczystości stworzyło Bractwo Rycerskie Joannitów Strzegomskich, które w dowód uznania dla inicjatora wydania - dr Jerzego Krzywdy – przywdziało go w płaszcz komtura.

- Działalność joannitów wniosła znaczący wkład nie tylko w dziedzictwo kulturowe Strzegomia, ale i całego Dolnego Śląska oraz stanowiła przykład rozwiniętego oddziaływania duszpasterskiego i kulturowo – cywilizacyjnego na środowisko. Niniejsze wydanie przybliża czytelnikom najważniejsze fakty z historii kościoła pw. św. app. Piotra i Pawła oraz komandorii joannickiej w Strzegomiu – komentuje dr Jerzy Krzywda.

Miłośnicy historii Strzegomia czekają już na kolejne wydania kronik i mają nadzieję, że ta wiedza zawarta w nich, pozwoli utrwalić tożsamość mieszkańców z miejscem, w którym żyją, jak również przekazać tę wiedzę kolejnym pokoleniom.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group