Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 539
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Kolejne miliony dla gminy Świdnica

Sobota, 5 sierpnia 2017, 9:37
Aktualizacja: 16:41
Autor: red
Gmina Świdnica: Kolejne miliony dla gminy Świdnica
Fot. Gmina Świdnica
Kolejne 3 projekty gminy Świdnica zyskały dotacje ze środków powierzonych Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014–2020.

Uroczyste przekazanie umów odbyło się w sali narad Urzędu Gminy Świdnica, z udziałem prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja. Łączna wartość projektów wyniesie ponad 3,3 mln zł, w tym dofinansowanie z EFRR stanowić będzie ponad 1,7 mln zł.
- Aglomeracja Wałbrzyska jest jedną z najsprawniej działających aglomeracji w Polsce, a z pewnością w naszym województwie. Tylko w tym roku rozdysponowaliśmy wśród 23 członkowskich gmin dotacje na kwotę ponad 100 mln zł. , a do końca roku pozostało 5 miesięcy – mówił lider wałbrzyskiej aglomeracji Roman Szełemej. Zostały rozstrzygnięte kolejne konkursy, w których gmina Świdnica składała wnioski. Były to dobrze napisane wnioski i w efekcie wysoko ocenione, które będą służyć mieszkańcom.

Wśród projektów wybranych do dofinansowania znalazły się:

1. Przebudowa budynku mieszkalnego w Witoszowie Górnym nr 12 na mieszkania socjalne.

2. Przebudowa budynku mieszkalnego przy ul. Zacisze 1 w Pszennie

3. Chrońmy przyrodę Gór Sowich – urządzenie ścieżki dydaktycznej przy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie.

- Wiedząc jak ważnym problemem społecznym jest niedostatek mieszkań na terenie naszej gminy bez wahania przystąpiliśmy do projektu w nadziei, że dzięki dofinansowaniu uda się udostępnić łącznie 7 mieszkań socjalnych w dwóch budynkach wielorodzinnych zlokalizowanych w Witoszowie Górnym i w Pszennie. Budynek w Pszennie z uwagi na ogólny stan techniczny nie nadawał się do dalszej eksploatacji, natomiast budynek w Witoszowie Górnym został wyłączony z użytkowania w następstwie pożaru jaki miał miejsce w grudniu ubiegłego roku – mówiła wójt Teresa Mazurek.

W efekcie realizacji projektu dwa mocno nadwyrężone budynki mieszkalne o dużej wartości architektonicznej zostaną zabezpieczone przed unicestwieniem, ale przede wszystkim już w przyszłym roku własny dach nad głową znajdzie 7 rodzin oczekujących na lokal socjalny.

Zgodnie ze złożonymi wnioskami o dofinansowanie łączna wartość obu projektów wynosi 2 402 791,69 PLN, w tym wnioskowana kwota dofinansowania w wysokości 1 310 104,64 PLN.

Ostateczna wartość inwestycji zostanie ustalona w drodze przeprowadzonych zamówień publicznych, których ogłoszenie planujemy na przełomie III i IV kw. bieżącego roku.

Kolejnym zamierzeniem przewidzianym do realizacji w roku 2018, przy udziale środków pozyskanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej jest urządzenie ścieżki dydaktycznej przy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie.
- Projekt ten zamierzamy zrealizować przy współpracy z Nadleśnictwem Świdnica. Schronisko jest miejscem, w którym gromadzi się młodzież szkolna oraz turyści korzystający z pobliskich obszarów chronionych. Poza funkcją z zakresu obsługi ruchu turystycznego schronisko, prowadząc między innymi zielone szkoły, spełnia funkcję edukacyjną. Planowana przy schronisku ścieżka dydaktyczna pozwoli na naukę poprzez zabawę, czyli przyjemne i ciekawe pogłębianie wiedzy zdobytej w trakcie zajęć teoretycznych. Ścieżka zostanie wyposażona w ponad 10 rodzajów urządzeń dydaktycznych, w tym w ścieżkę zmysłów, 5 tablic edukacyjnych oraz terminal multimedialny. Poza samą ścieżką dydaktyczną, która w atrakcyjnej formie przybliży walory przyrodnicze Gór Sowich, w wyniku realizacji projektu przewidziane jest także utworzenie parkingu oraz obszernej wiaty, które będą mogły służyć jako miejsce spotkań zarówno dla trustów, jak i mieszkańców Lubachowa – podkreślała wójt gminy.

Zakończenie realizacji projektu nastąpi w terminie do 30 listopada 2018 r. Wartość zadania oszacowano na kwotę 911 176,29 zł, zaś wartość wnioskowanego dofinansowania opiewa na kwotę 416 513,34 zł. Jednak podobnie jak w przypadku prezentowanych wcześniej projektów z zakresu infrastruktury społecznej, ostateczna wartość inwestycji zostanie ustalona w drodze przeprowadzonych zamówień publicznych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group