Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 795
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Kolejne spotkanie w sprawie ratownictwa medycznego w starostwie powiatowym

Poniedziałek, 11 marca 2013, 13:33
Aktualizacja: 13:38
Autor: Starostwo Powiatowe
powiat świdnicki: Kolejne spotkanie w sprawie ratownictwa medycznego w starostwie powiatowym
Fot. Starostwo Powiatowe
W Starostwie Powiatowym w Świdnicy 1 marca odbyło się drugie spotkanie przedstawicieli związków zawodowych i organizacji zawodowych działających w jednostkach Pogotowia Ratunkowego na terenie województwa dolnośląskiego.

Spotkanie miało na celu przedstawienie politykom Dolnego Śląska aktualnych problemów pracowników i pracodawców oraz wypracowanie jednolitego stanowiska w sprawach dotyczących Systemu „Państwowe Ratownictwo Medyczne”. Pierwsze spotkanie miało miejsce również w Starostwie Powiatowym Świdnicy w listopadzie 2012 roku.

Tematem przewodnim spotkania było podjęcie działań mających na celu przywrócenie systemowi ratownictwa medycznego charakteru publicznego. Sprawa jest na tyle ważna, że uczestniczyli w spotkaniu zarówno przedstawiciele związków zawodowych z Wrocławia, Jeleniej Góry, Świdnicy, Legnicy, Kłodzka, Dzierżoniowa, Ząbkowic oraz nasi parlamentarzyści: Posłowie Izabela Katarzyna – Mrzygłocka, Monika Wielichowska, Agnieszka Kołacz – Leszczyńska, Anna Zalewska, Henryk Kmiecik, Andrzej Dąbrowski, Halina Szymiec – Raczyńska oraz Senator Wiesław Kilian oraz Mateusz Komza Przewodniczący Polskiej Rady Ratowników Medycznych.

Głównym tematem była dyskusja nad systemem ratownictwa medycznego i kwestia jego otwarcia dla sektora prywatnego. Wojewodę reprezentował Janusz Wojciechowski Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, w spotkaniu uczestniczył Starosta Kłodzki oraz Starosta Świdnicki. Dyskusję prowadziła, w imieniu gospodarza, Sabina Cebula Etatowy Członek Zarządu. Wnioski wypracowane podczas listopadowego spotkanie poddane zostały dyskusji. Wykazano ich merytoryczne uzasadnienie i potrzebę wprowadzenia w życie.

Najistotniejszym wnioskiem było wyrażenie zgody na aneksowanie umów Pogotowia Ratunkowego z NFZ do końca 2016 r. W obecnym stanie umowa z NFZ obowiązuje do końca 2013 r. Wydłużenie umów do 2016 r. zrównuje wszystkie podmioty lecznicze posiadające umowę na udzielanie świadczeń zdrowotnych w rodzaju ratownictwo medyczne i daje możliwość stworzenia jednakowych konkurencyjnych oraz równych warunków dla wszystkich podmiotów leczniczych. Stwierdzono, że czas ten również powinien być przeznaczony na zinwentaryzowanie występujących problemów w ratownictwie medycznym oraz opracowanie systemu oceny jakości udzielania świadczeń zdrowotnych. Trudnym tematem i nie do końca potrzebnym, wg samorządów i związków zawodowych, jest obowiązek przystępowania Pogotowia Ratunkowego do ogłaszanych przez oddziały NFZ, postępowań konkursowych.

W wyniku prowadzonych postępowań konkursowych w wielu rejonach operacyjnych (zwykle obejmuje teren powiatu) samorządowe podmioty lecznicze ich nie wygrały. Taka niepewność funkcjonowania ratownictwa medycznego poddaje w wątpliwość zasadność realizacji procesu inwestycyjnego poszczególnych podmiotów ratownictwa medycznego. Reasumując, podczas ostatniego spotkania pracowano nad ustalonymi wcześniej wnioskami, które zapisane zostały w następujących punktach:

- Aneks obowiązujących umów na świadczenia zdrowotne w rodzaju ratownictwo medyczne do 2016 roku.
- Analiza występujących problemów, w tym ograniczeń kryteriów oceny ofert w systemie PRM i propozycje ich rozwiązania.
- Finansowanie systemu PRM bezpośrednio przez Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem Wojewodów, z jednoczesną likwidacją postępowań konkursowych,
- Utworzenie jednolitego systemu PRM o charakterze publicznym,
- Zachowanie ciągłości projektów unijnych,
- Możliwość realizacji procesu inwestycyjnego,
- Opracowanie parametrów jakościowych udzielania świadczeń zdrowotnych w rodzaju ratownictwo medyczne.

Spotkanie było zorganizowane przy współudziale Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Dodać należy, że 23 lutego, w Strzegomiu, przedstawiciele powiatu świdnickiego w osobach Sabiny Cebuli, Zbigniewa Okarmusa oraz dyrektor Pogotowia Ratunkowego, brali udział w spotkaniu zorganizowanym w Strzegomskie Centrum Medyczno Diagnostyczne mającym na celu ustanowienie wspólnego stanowiska w sprawie zwiększenia ilości dobokaretek w naszym rejonie operacyjnym wraz z możliwością przekształcenia zespołu "P" (karetka z ratownikiem medycznym) stacjonującego w Strzegomiu w zespół "S" (karetka z lekarzem). Inicjatywa powiatu i pogotowia, poparta przez władze Strzegomia, aktualnie czeka na pozytywne rozpatrzenie. Wszyscy, szczególnie pacjenci, mamy nadzieję na szybkie, i przede wszystkim pozytywne, rozpatrzenia naszych postulatów – podsumowuje Sabina Cebula Etatowy Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego.

(Starostwo Powiatowe w Świdnicy)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group