Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 931
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Kolejne spotkanie w sprawie wywozu kruszyw

Wtorek, 4 lutego 2014, 15:24
Aktualizacja: 15:25
Autor: red.
Świdnica: Kolejne spotkanie w sprawie wywozu kruszyw
Fot. użyczone
W piątek, 31 stycznia, odbyło się w Starostwie Powiatowym w Świdnicy kolejne spotkanie, na którym poruszany był problem wywozu towarów wysokotonażowych drogami powiatowymi. Było ono konsekwencją przygotowań do opracowania programu dot. wyznaczenia korytarzy służących do wywozy kruszyw.

- Zdajemy sobie sprawę, że problem ciężkiego transportu jest zagadnieniem wielopłaszczyznowym i trudnym. Uważam, że tylko szeroka współpraca z innymi samorządami i instytucjami pozwoli nam, chociaż w części, rozwiązać ten istotny problem. Dlatego pełną organizację wzięliśmy na siebie - mówiła Sabina Cebula, członek zarządu Powiatu Świdnickiego otwierając spotkanie.

Pierwszy etap tego programu miał miejsce we wrześniu, kiedy to w Świdnicy odbyła się konferencja pod nazwą „Problemy transportu kruszyw drogami powiatowymi oraz poruszania się po nich pojazdów wysokotonażowych”, w której wzięli udział przedstawiciele PKP PLK, PKP SA Oddział we Wrocławiu oraz PKP CARGO, Policji, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Instytutu Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu. Na konferencji tej powstał roboczy zespół, który wypracował wnioski do realizacji.

- Uważam, że ścisła współpraca pomiędzy samorządami powiatowymi i samorządem województwa gwarantuje dostęp do większych nakładów finansowych. Znając założenia przyszłego okresu finansowania, nie należy się spodziewać, że samorządy będą miały możliwość skorzystania z bezpośredniego finansowania remontów i przebudowy dróg lokalnych. Problem transportu ciężkiego drogami lokalnymi zauważony został także przez przedstawicieli Instytutu Rozwoju Terytorialnego z Wrocławia, którzy obiecali, że wpisany on zostanie do Wojewódzkiego Planu Rozwoju Terytorialnego – dodaje Sabina Cebula z Zarządu Powiatu.

Rozwiązaniem, tego problemu jest również zainteresowany dr Jerzy Tutaj członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Kolejnym punktem piątkowego spotkania było przedstawienie przez dyrektora Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego Marka Olesińskiego przykładowego rozwiązania problemu ciężkiego transportu poprzez wytyczenie tzw. korytarzy drogowych na przykładzie Powiatu Świdnickiego i powiatów ościennych. - Pokazaliśmy, że temat mamy dobrze rozpracowany i dysponujemy konkretnymi opracowaniami – mówi dyrektor SDPŚ.

Uczestnicy spotkania ustalili, że do dolnośląskich powiatów rozesłany zostanie list intencyjny o przystąpieniu do „Programu wyznaczenia korytarzy transportu kołowego dla pojazdów wysokotonażowych”. - Pomimo, że problem dotyczy szerszej liczby samorządów Dolnego Śląska to Powiat Świdnicki rozpoczął prace nad jego rozwiązaniem. Postanowiliśmy, że ktoś musi zainicjować szukanie rozwiązania, dlatego będziemy dalej koordynować wspólne działania i nie uchylamy się od odpowiedzialności jaką niesie pilotowanie takiego programu. Dzisiaj powiaty same wyrażają wolę przystąpienia do Programu co stanowić będzie doskonały argument w dalszych negocjacjach z Urzędem Marszałkowskim. Świadczyć to też będzie, że problem ciężkiego transportu jest poważną kwestią, którą prędzej czy później, musimy rozwiązać. Na dzień dzisiejszy mamy wstępną deklarację od 15 powiatów, które zainteresowane są przystąpieniem do projektu. Także Zarząd Województwa Dolnośląskiego widzi szansę powodzenia tego przedsięwzięcia – podsumowała spotkanie Sabina Cebula.

(Piotr Dębek)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group