Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marii, Marzeny
Czytających: 1682
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Kolejne wsie kanalizowane

Wtorek, 9 marca 2010, 7:40
Aktualizacja: 7:43
Autor: GŚ, opr. MaS
Gmina Świdnica: Kolejne wsie kanalizowane
Fot. GŚ
Kolejne przetargi na budowę sieci przesyłowych zbliżają gminę Świdnica do zakończenia procesu wodociągowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego – Działanie 4.2 Infrastruktura wodno–ściekowa.

Głównym celem programu jest poprawa jakości środowiska naturalnego i warunków życia mieszkańców przez uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej. W ramach przedsięwzięcia przewiduje się wykonanie sieci wodociągowej przesyłowej wraz z infrastrukturą na trasach: Komorów-Słotwina, Słotwina-Witoszów, Komorów-Mokrzeszów wraz ze zbiornikiem wody oraz Miłochów-Jagodnik-Jakubów-Bystrzyca Dolna-Opoczka, Miłochów-Pszenno o łącznej długości blisko 20 km. Przewidywany koszt inwestycji wyniesie 6 mln zł., a prace trwać będą do końca lipca 2011 r.

Istotnym elementem projektu jest podłączenie dwóch ostatnich miejscowości nie posiadających wodociągu, przez co poprawią się warunki życia ich mieszkańców. Tym samym gmina zostanie skanalizowana w stu procentach. Dzięki realizacji projektu powstanie ponad 23 km nowych sieci wodociągowych. Stworzone też zostaną warunki do uzbrojenia nowych terenów inwestycyjnych, co sprawi, że ludzie będą się chcieli osiedlać w gminie i rozpoczynać działalność gospodarczą. W roku 2008 liczyła ona 15640 mieszkańców, a rok później już 15834).

Projekt realizowany jest z zachowaniem wszelkich wymogów w zakresie ochrony środowiska, jeśli chodzi o zastosowane materiały i technologie wykonywania robót. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń na stacjach uzdatniania wody w połączeniu z automatyzacja procesów pozwoli na obniżenie zużycia wody do celów technologicznych oraz zmniejszy ilość potrzebnej do pracy Stacji Uzdatniania Wody energii elektrycznej. W wyniku realizacji tej inwestycji zaspokojone zostaną podstawowe potrzeby społeczności lokalnej w zakresie gospodarki wodnej, a środowisko naturalne nie ucierpi.

Pierwsze refundacje z tytułu realizacji projektu już wpływają do budżetu gminy. W zeszłym roku wybudowano sieć rozdzielczą w Modliszowie o długości ok. 4 km sieci i podłączono 50 gospodarstw. Z tego tytułu do kasy urzędu wpłynęła refundacja poniesionych wydatków w wysokości miliona złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group