Poniedziałek, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 576
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kolejny jubilat – „Złoty Kłos” ma już 20 lat

Wiadomości: Świdnica
Czwartek, 4 lutego 2010, 9:23
Aktualizacja: 9:29
Autor: GŚ, opr. MaS
Fot. GŚ
Zespół Śpiewaczy „Złoty Kłos” obchodził jubileusz dwudziestolecia swojego istnienia. Wśród wielu życzeń, jakie w tym dniu przyjmowały solenizantki i solenizant, chyba najbardziej atmosferę tego wieczoru oddały słowa ich autorskiej piosenki: „Choć były i wzloty i upadki też, lecz dla nas to wszystko przygodą jest”.

Jest to z pewnością niebywała przygoda, a osoby, które społecznie poświęcają swój czas na próby, muszą kochać muzykę. Najstarsza solistka zespołu ma już 84 lata. Jak same wielokrotnie powtarzały: ”kiedy wszystko się zmienia, muzyka piękna zawsze pozostaje”.

Zespól „Kłos” - bo tak nazywał się początkowo - rozpoczął działalność 16.10.1989 r. w Słotwinie przy GOK w Świdnicy. Do zespołu należało 14 pań ze Słotwiny i zaprzyjaźnionego Mokrzeszowa. Próby odbywały się w każdy poniedziałek w kuchni „Domu Ludowego”. Na początku roku 1992 nazwę wzbogacono o przymiotnik „złoty”. Zespół zaczął osiągać większe sukcesy, uwieńczone nagrodami. Uczestniczył w wielu występach w kraju i poza granicami. We wszystkich gminnych uroczystościach brał czynny udział. Lecz członków zespołu nie ominęły także przykrości. Wiktor Janulewicz 9.04.2006 r. odszedł do wieczności. Nowym akompaniatorem został Zdzisław Christ, z którym panie dośpiewały do XX – lecia, osiągając razem kolejne sukcesy. Obecnie „Złoty Kłos” liczy 14 osób. Ich marzeniem jest nagranie i wydanie płyty.

Wójt Teresa Mazurek wraz z przewodniczącym rady gminy Henrykiem Sarą podziękowali za współpracę oraz wysiłek włożony na rzecz rozwoju w gminie folkloru opartego na historii i tradycji ludowej.

- Wasze zdolności, zaangażowanie, społecznie poświęcony czas na próby, wyjazdy na festiwale i konkursy, wymagają ogromnego talentu zamiłowania i poświęcenia. Wszystkie wasze występy i osiągnięcia, zdobywane wyróżnienia, dyplomy i pochwały - promowały i rozsławiały naszą gminę- mówiła wójt Teresa Mazurek.

Dużą radość zespołowi sprawiła również obecność Małgorzaty Majeran-Kokott z Polskiego Radia Wrocław, prowadzącej Listę Przebojów Ludowych Radia Wrocław. To właśnie z zespołem „Złoty Kłos”, jako jednym z pierwszych w swojej karierze radiowej, miała okazję pracować pani Małgorzata.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group