Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1030
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobromierz: Kolejny krok do utworzenia strefy zrealizowany

Wtorek, 29 marca 2016, 6:40
Autor: opr.red.
Dobromierz: Kolejny krok do utworzenia strefy zrealizowany
Fot. www.dobromierz.pl
Gmina Dobromierz od kilku lat czyni starania by w dokumentach strategicznych, jak i w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wyznaczyć tereny pod aktywność gospodarczą (produkcyjną, usługową).

Po przyjęciu w grudniu 2015 r. uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla gruntów przy skrzyżowaniu dróg krajowych nr 5 i 34 (okolice ronda w Dobromierzu), władze gminy rozpoczęły procedurę włączenia terenów atrakcyjnych inwestycyjnie do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podjęte czynności mają na celu pozyskanie inwestorów, którzy chcieliby realizować swoje przedsięwzięcia na terenie gminy Dobromierz.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna to jedna z największych i najdynamiczniej rozwijających się stref w Polsce. Posiada tereny w 48 lokalizacjach Polski południowo-zachodniej, w bezpośrednim sąsiedztwie Czech i Niemiec. Lokowaniu inwestycji na terenie województwa sprzyja dogodne położenie na styku granicy niemieckiej i czeskiej, gęsta sieć stale rozwijających się dróg, zapewniająca powiązania z regionami ościennymi - zarówno polskimi, jak i europejskimi oraz duże tempo rozwoju regionu. Obecnie WSSE obejmuje blisko 3000 ha terenów inwestycyjnych. Swoje fabryki posiadają w niej międzynarodowe koncerny, takie jak: Toyota, Ronal, Mondelez, 3M, czy Faurecia. Łącznie firmy zainwestowały już ponad 20 mld zł.

Działania te zostały jednogłośnie zaakceptowane przez Radę Gminy Dobromierz, która na ostatniej sesji podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na włączenie w granice Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ,,INVEST-PARK" - Podstrefa Dobromierz, działek o numerach 311/2 (własność gminy); 323/2; 324/3; 326/19; 326/21; 326/31 (własność Agencji Nieruchomości Rolnych) o powierzchni blisko 80 ha. Proces ten ma charakter złożony i wielotorowy, w związku z czym prowadzone są systematyczne działania zwiększające zakres współpracy.

Obszar dobromierskiej podstrefy z racji swojego położenia (drogi powiatowe i krajowe), powierzchni, klas bonitacyjnych, jednorodnej formy własności, ukształtowania terenu, przeznaczenia w MPZP, dostępności komunikacyjnej, stanowi atrakcyjny teren inwestycyjny.

Działania podejmowane przez wójta Jerzego Ulbina wiążą się dla gminy z ogromną szansą. Włączenie działek w obrębie Dobromierza do WSSE zwiększy prawdopodobieństwo pojawienia się firm, które zdecydują się zainwestować w gminie. Tym samym powstaje realna perspektywa na przyciągnięcie dużych podmiotów gospodarczych i tworzenie nowych miejsc pracy. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych uzgodnień, WSSE "INVEST-PARK" skieruje wniosek do ministra właściwego ds. gospodarki. Ostatni proceduralny ruch należeć będzie już tylko do Rady Ministrów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group