Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 909
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Kolejny milion na remonty zabytkowych obiektów w Świdnicy

Niedziela, 31 marca 2019, 15:03
Autor: red
Świdnica: Kolejny milion na remonty zabytkowych obiektów w Świdnicy
Fot. UM Świdnica
Na wniosek prezydent Świdnicy, radni zadecydowali, że prawie 1 milion 200 tysięcy złotych przeznaczonych zostanie z budżetu miasta na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków. W wyznaczonym terminie naboru wpłynęło aż 86 wniosków. Dotacji udzielono 19 podmiotom.

- Komisja dokonując podziału środków na ten cel kierowała się przede wszystkim wartością historyczną, naukową lub artystyczną, a także złym stanem technicznym i publiczną dostępnością zabytku. Wśród wnioskodawców znalazły się osoby fizyczne, parafie i wspólnoty mieszkaniowe. A planowane przez nie zadania to głównie remonty dachów i elewacji – mówi Barbara Sawicka, Pełnomocnik Prezydenta ds. Ochrony i Konserwacji Zabytków.

Dotacje na prace przy zabytkach udzielane są z budżetu miasta Świdnicy corocznie, od 1993 roku. Jednak dopiero od 2015 roku kwoty te są o wiele wyższe niż w latach ubiegłych, gdyż prezydent miasta przyjęła zasadę udzielania dotacji w wysokości około 50% wartości zadania. Od ubiegłego roku znacznie wzrosła liczba wniosków. Spowodowane to zostało zmianą przepisów ustawy z 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Do czasu tej zmiany dotować można było z budżetów samorządów terytorialnych wyłącznie prace lub roboty przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Nowela przepisów z września 2017 roku dopuściła udzielanie dotacji również na prace lub roboty przy zabytkach znajdujących się w gminnej ewidencji.

Przypomnijmy, że w 2014 roku 8 podmiotom przekazano kwotę 406 800 zł. Ale już w kolejnym roku wartość dotacji wyniosła ponad cztery razy tyle. W 2015 roku udzielono dotacji 19 podmiotom na kwotę 1 838 032 zł. W 2016 roku dla 24 wnioskodawców wydatkowano z budżetu miasta 1 405 850 zł. W 2017 roku 1 426 885 zł przeznaczono na wsparcie prac remontowych dla 17 obiektów. W 2018 roku prawie 3 miliony zł trafiły do 25 wnioskodawców.

- Niestety w tym roku nie uda się wspomóc dotacją z miasta wszystkich, którzy złożyli wnioski. Nasz program dotacji pokazuje jak spore zapotrzebowanie jest wśród zarządców wspólnot mieszkaniowych i ich mieszkańców na realizację kosztownych inwestycji związanych z remontami zabytkowych kamienic, których w Świdnicy nie brakuje. My dajemy im szansę na wykonanie tych pomysłów i mobilizujemy do działania. To dzięki współpracy z mieszkańcami miasto zmienia się na lepsze – dodaje prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Dotacji w tym roku udzielono: właścicielom lokali użytkowych przy ul. Grodzkiej 4 i Rynek 31 na wymianę witryn, a właścicielowi lokalu użytkowego Rynek 20 na renowacje witryny. Wspólnotom mieszkaniowym: przy ul. Kościelnej 11, Grodzkiej 5, Równej 8, Długiej 21, Komunardów 18, Kazimierza Pułaskiego 2, Kolejowej 18, Grodzkiej 19-19B-19C, Wrocławskiej 6 i Komunardów 20 na remont elewacji frontowych. Właścicielowi kamienicy przy ul. Muzealnej 4 na remont dachu, wspólnocie mieszkaniowej przy ul. Budowlanej 4 na program i konserwację reliktów średniowiecznych detali architektonicznych w elewacji frontowej. Właścicielowi kamienicy Rynek 32 na remont dachu, elewacji frontowej i tylnej, właścicielowi kamienicy przy ul. Trybunalskiej 9 na remont elewacji frontowej. Parafii ewangelicko-augsburskiej na prace konserwatorskie przy wystroju malarskim i rzeźbiarskim Hali Polnej i Hali Zmarłych w Kościele Pokoju, a parafii katedralnej na prace konserwatorskie w obrębie Chóru Mieszczańskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group