Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 605
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Kolejny rok z funduszem sołeckim w gminie Świdnica

Piątek, 26 września 2014, 8:23
Aktualizacja: 13:25
Autor: red.
Gmina Świdnica: Kolejny rok z funduszem sołeckim w gminie Świdnica
Fot. użyczone
To będzie już 6 rok z Funduszem Sołeckim w gminie Świdnica. W 2015 roku do dyspozycji 33 sołectw będzie ponad pół miliona złotych.

- Właśnie tym zagadnieniom związanym z funduszem soleckim poświęcona była kolejna w tym roku narada sołtysów. Jesteśmy jedną z tych gmin, które dobrze realizują fundusz sołecki. Jest to przede wszystkim Wasza zasługa, rad sołeckich oraz pracowników urzędu – mówiła podczas narady wójt Teresa Mazurek.

Przypominamy, iż uchwalone przez zebranie wiejskie wnioski należy składać do 30 września 2014 r. Aby wniosek sołectwa został przyjęty musi spełniać warunki określone w Ustawie z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz. U 2014, poz. 301).

Pamiętajmy:

Środki funduszu przeznacza się realizacją przedsięwzięć zgłoszonych we wniosku, które muszą być zadaniami własnymi gminy, służyć poprawie warunków życia mieszkańców i być zgodne ze strategią rozwoju gminy.

Środkami z funduszu sołeckiego zarządza wójt, który przeznacza je na realizację określonego we wniosku przedsięwzięcia. Środki te można przeznaczyć zarówno na tzw. „przedsięwzięcia inwestycyjne” (tj. np. na zakup materiałów, zakup usług, w tym na pokrycie kosztów zatrudnienia pracownika, wykonanie projektu itd.) oraz na tzw. „przedsięwzięcia nieinwestycyjne” (spełniające jednak ustawowe warunki, w tym nakierowane na tworzenie wartości dodanej w obszarze warunków życia mieszkańców).

W ramach funduszu sołeckiego na 2015 rok mieszkańcy 33 sołectw będą mogli wykorzystać 549 364,55 zł. W porównaniu z rokiem bieżącym kwota ta będzie wyższa o 27 018,55 zł.

- Fundusze sołeckie są szansą dla wsi. Wszystkie działania związane z przedsięwzięciami funduszu sołeckiego pomnażają kapitał społeczny na wsi. Jest to wartość sama w sobie, bowiem pobudza oddolne inicjatywy, integruje społeczność lokalną i bardzo często jest impulsem do wielu kreatywnych pomysłów. Na przestrzeni ostatnich trzech lat możemy zauważyć, że fundusz służy poprawie warunków życia mieszkańców naszej gminy. Aż 30% wydatkowanych środków dotyczył utrzymania porządku i estetyki wsi. Kolejne 30% to przedsięwzięcia inwestycyjne tj. budowa chodników, oznakowanie dróg i ulic, doposażenie placów zabaw. Sołectwa w ramach posiadanych środków wspierają działania o charakterze sportowym i kulturalnym - dodaje wójt gminy Teresa Mazurek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group