Sobota, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 1226
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Imbramowice: Koło z historią

Piątek, 17 września 2021, 17:29
Autor: red
Imbramowice: Koło z historią
Fot. UM Żarów
Wspólnie organizują imprezy na terenie wsi, gminy, powiatu, a nawet województwa, wiją piękne wielkanocne palmy i pieką pyszne ciasta.

Biorą udział w prestiżowych konkursach, integrują i aktywizują lokalną społeczność. Ale co najważniejsze, łączy je niezwykła więź i przyjaźń. Koło Gospodyń Wiejskich z Imbramowic działa nieprzerwanie od 1963 roku. Jego aktywność oddają zapiski kronikarskie, zdjęcia z prywatnych zbiorów członkiń oraz ich wspomnienia. Na ich podstawie powstała wystawa, będąca opowieścią o działalności Koła – od powstania do dziś. Ekspozycja pokazuje jego zwyczaje wielkanocne i dożynkowe, opowiada o lokalnych potrawach, które przygotowują członkinie, a także członkowie Koła, przybliża aktywności skierowane do dzieci i młodzieży. Jest także historią wielu mieszkańców Imbramowic – ich pasji, zaangażowania i przyjaźni.

Wystawa jest główną nagrodą w konkursie „Kronikarki – konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich”, zorganizowanym przez Centrum Archiwistyki Społecznej w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Podczas uroczystego otwarcia wystawy panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Imbramowicach otrzymały pamiątkowy dyplom za zajęcie I miejsca w konkursie. Podziękowania na ręce gospodyń złożyli także zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli Centrum Archiwistyki Społecznej, Urzędu Miejskiego w Żarowie, Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach, byłych członkiń KGW oraz przyjaciół i mieszkańców wsi.

- To ogromne wyróżnienie dla naszego Koła Gospodyń Wiejskich w Imbramowicach. Serdecznie gratuluję pięknej wystawy i życzę kolejnych udanych projektów. Pomysłów to naszym gospodyniom nie brakuje i myślę, że jeszcze nie raz usłyszymy o następnych ciekawych inicjatywach – mówił burmistrz Leszek Michalak.

Otwarcie wystawy było również okazją do zaprezentowania umiejętności naszych gospodyń. Panie wystąpiły z wiązanką ludowych przyśpiewek, przygotowały stoiska z lokalnymi produktami i wystąpiły w strojach od najstarszych do najbardziej nowoczesnych, w które ubierało się całe Koło Gospodyń Wiejskich. Każdy z zaproszonych gości mógł także wpisać się do pamiątkowej kroniki prowadzonej przez KGW Imbramowice.

- To było niesamowite wydarzenie, o którym na pewno nie zapomnimy. Dziękujemy wszystkimi za pomoc i zaangażowanie w organizacji wystawy – mówiła Joanna Walkiewicz z KGW Imbramowice.

Wystawa będzie dostępna w dniach 15 września – 15 października 2021, w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3, poniedziałek-wtorek, czwartek-piątek 10.00-15.30, środa 10.00-17.00 lub po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym pod nr 537-481-116.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group