Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 921
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Koncert Katyński po raz drugi

Niedziela, 11 maja 2014, 13:38
Aktualizacja: 13:40
Autor: red.
Świdnica: Koncert Katyński po raz drugi
Fot. użyczone
Zapraszamy do udziału w drugiej edycji Koncertu Katyńskiego organizowanego w związku z upamiętnieniem 74. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Po raz pierwszy koncert odbył się w kwietniu br. Biorąc pod uwagę bardzo dobry odbiór widzów, którzy w nim uczestniczyli zdecydowano o jego powtórzeniu.

Na koncert składają się utwory m.in. Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Jana Pietrzaka, Zbigniewa Preisnera, Pawła Kukiza wykonane przez zespół instrumentalistów i wokalistów pod kierownictwem Mirosława Jabłońskiego. Jest on także autorem aranżacji piosenek.

– Pod względem scenicznym oryginalność przedsięwzięcia polega na łączeniu różnych form wyrazu. Wcześniej w Świdnicy nie organizowano koncertów, które zawierałyby w sobie zarówno elementy teatralne, jak i wykorzystywałyby w tak dużym stopniu filmy stworzone specjalnie na tę okazję. – informuje Ireneusz Pałac, Zastępca Prezydenta Świdnicy, pomysłodawca przedsięwzięcia

Wyjątkowość spektaklu dotyczy także jego treści. Spójną narracją objęto piosenki tworzone na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat, niejednokrotnie nadając im nowy kontekst.

Nie jest to jednak „grzeczna” opowieść typowa dla akademii z okazji ważnych rocznic. Pierwsza część koncertu jest głównie bardzo poruszającym przywołaniem pamięci o Zbrodni Katyńskiej. Druga część koncentruje się na naszej współczesności, stawiając trudne pytania o nasz praktyczny, codzienny patriotyzm. – podkreśla Ireneusz Pałac.

Całość przedsięwzięcia stanowi prowokację do zastanawiania się, czy pamięć historyczna i przywiązanie do prawdy mają jeszcze realne znaczenie dla współczesnych Polaków.

Druga edycja Koncertu Katyńskiego pt. „Nie kłam sobie, a nikt ci nie skłamie” odbędzie się w poniedziałek 19 maja, o godz. 17.00 w sali teatralnej w Rynku. Wstęp wolny.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group