Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 925
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Koncert kolęd i pastorałek w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu

Wtorek, 3 lutego 2015, 11:44
Aktualizacja: 14:45
Autor: red.
Strzegom: Koncert kolęd i pastorałek w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu
Fot. UM Żarów
Niezwykle klimatyczny koncert kolęd i pastorałek, pełen nastrojowej refleksji nad tajemnicą Bożego Narodzenia odbył się 1 lutego br. w Bazylice Strzegomskiej, której przepiękne, świątecznie udekorowane wnętrze, zapewniło doskonałą oprawę scenograficzną. Całości dopełniła wspaniała akustyka świątyni.

I właśnie w takiej oprawie zabrzmiały subtelne, przeurocze góralskie kolędy i pastorałki, z wielką wirtuozerią wokalną wykonane przez zespół „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej, który przybył do Strzegomia na zaproszenie ks. Prałata Marka Babuśki.

Jak zaznaczył ks. Prałat zespół pochodzi z jego rodzinnej miejscowości - Ścinawki Górnej i powstał w 2004r. z inicjatywy pani Katarzyny Jarosz, prężnej działaczki społecznej. To właśnie na cześć pani Katarzyny zespół przyjął nazwę "Katarzynki”. Z biegiem czasu zespół rozkochał się w repertuarze folklorystycznym, m.in. w folklorze górali sądeckich.

Zamiłowanie członków zespołu do folkloru ziemi sądeckiej zostało ukazane nie tylko w utworach, wykonanych w doskonałej gwarze góralskiej, ale także w strojach, bowiem zespół doskonale prezentował się w typowych strojach górali sądeckich. Akordeon, para skrzypiec i delikatne dzwoneczki zwiastujące dobrą nowinę stanowiły oprawę muzyczną, wykonywanych utworów.

Zespół „ Katarzynki” w tak krótkim okresie swojego istnienia zdobył uznanie nie tylko publiczności, ale i znawców kultury ludowej. Dla przypomnienia dodajmy, że Zespół „Katarzynki” gościł w Strzegomiu podczas XXII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru i cieszył się wielką popularnością.

(Grażyna Kuczer)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group