Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 962
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Kongres Regionów – koszty (jeszcze) nieznane

Czwartek, 27 maja 2010, 21:33
Aktualizacja: 21:35
Autor: KO
Świdnica: Kongres Regionów – koszty (jeszcze) nieznane
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Wielka impreza samorządowa miała świdnicki budżet kosztować 150 tys. zł. – Ostateczne koszty będą znane w ciągu najbliższych kilku tygodni po wykonaniu bilansu i zostaną podane zainteresowanym – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. – Kongres Regionów to wielkie przedsięwzięcie, które w dużej mierze oparliśmy na naszej własnej pracy, udziale sponsorów, a także współpracujących jednostek i płatnościach uczestników.

Kongres ściągnął do Świdnicy blisko 1,5 tysiąca uczestników, którzy dyskutowali na prawie 100 panelach dyskusyjnych i czterech sesjach plenarnych. Gościli u nas współtwórcy reformy samorządowej w Polsce, samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji publicznej i Unii Europejskiej. W Świdnicy byli: profesorowie Michał Kulesza i Jerzy Regulski, szefowie organizacji samorządowych m. in. Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i prezes Związku Miast Polskich, Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich, Radosław Stępień, wiceminister infrastruktury, Michał Kiełsznia, generalny dyrektor ochrony środowiska, Lech Witecki, generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad oraz dr Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego, a także prof. Radosław Markowski politolog i socjolog, Jerzy Kwieciński, były wiceminister rozwoju regionalnego, Eryk Mistewicz, konsultant polityczny.

- Nasz udział jest niewielki w porównaniu z ewidentnymi korzyściami promocyjnymi i faktem, że gros pieniędzy zostało na świdnickim rynku pracy – mówi wiceprezydent Skórski. - Sukces promocyjny polega na tym, że przez ponad pół roku Świdnica mogła liczyć na bezpłatną reklamę m. in. w Newsweeku, Forbesie, Fakcie, magazynie Komputer Świat. Gdybyśmy chcieli przygotować sami taką promocję, to musielibyśmy wydać ok. 3 mln zł! A to są tylko szacunki, choć to i tak niewyobrażalna kwota, którą mogą wydać jedynie największe metropolie. Nas nie byłoby na nią stać! Do tego warto dołożyć liczne publikacje o Świdnicy i o Kongresie w czołowych tytułach polskich, regionalnych i lokalnych.

Kolejny plus według wiceprezydenta jest taki, że dużo pieniędzy przywiezionych przez uczestników kongresu zostało na lokalnym rynku.

- W samej Świdnicy nie było wolnych miejsc w hotelach, restauratorzy i właściciele pubów mieli komplet gości. Co więcej przy organizacji Kongresu opieraliśmy się na świdnickich firmach: poligraficznych, cateringowych, przewozowych itp. Korzyści wymiernych dla samych świdniczan jest więc całkiem sporo. Dodatkowo taki ruch w branży turystyczno-gastronomicznej wpływa na innych inwestorów, którzy chcą rozwijać się w Świdnicy – mówi Waldemar Skórski.

Axel Springer Polska i Miasto Świdnica przystępują do rozmów dotyczących organizacji kolejnej edycji Ogólnopolskiego Kongresu Regionów.
– Już pierwsza edycja Kongresu udała się na tyle, że jesteśmy pewni jej kontynuacji – mówi Jerzy Karwelis dyrektor marketingu Axel Springer Polska. - Chcą tego nie tylko nasze wydawnictwo i władze Świdnicy, ale co najważniejsze uczestnicy i partnerzy Kongresu. Podołaliśmy wyzwaniom organizacyjnym, zaś merytoryczna część Kongresu była wręcz przeładowana ciekawymi tematami.

– Naszą wspólną odpowiedzialnością jest, by przestrzeni do dyskusji nie zamykać, dlatego wyrażam gotowość powtórzenia Kongresu Regionów w Świdnicy – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Kongres Regionów w liczbach:
7.425 minut dyskusji panelowych
3.381,80 zł zebranych na rzecz powodzian
1.500 uczestników
322 panelistów
142 nagrodzonych prezydentów, burmistrzów, starostów, wójtów
99 paneli dyskusyjnych
98 akredytowanych dziennikarzy
45 wolontariuszy
42 partnerów komercyjnych
17 partnerów instytucjonalnych
17 patronów medialnych
7 rankingów samorządowych
4 sesje plenarne.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group