Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 987
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Konsultacje społeczne – warto wziąć udział

Piątek, 23 stycznia 2015, 9:21
Aktualizacja: 11:07
Autor: red.
Świebodzice: Konsultacje społeczne – warto wziąć  udział
Fot. UM Świebodzice
Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących Aglomeracji Wałbrzyskiej, której Świebodzice są członkiem.

Konsultacje dotyczą dwóch dokumentów: „Prognozy oddziaływania na środowisko projektu Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej” oraz opracowania zbiorczego "Planu Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) na lata 2014-2020 z perspektywą do 2030 r. dla 15 gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej".

„Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej” jest dokumentem wykonawczym do przyjętej w 2012 r. „Strategii Aglomeracji Wałbrzyskiej 2013 – 2020” określającej zintegrowane działania służące rozwiązywaniu problemów społecznych, gospodarczych i środowiskowych, które mają wpływ na rozwój obszaru funkcjonalnego Aglomeracji Wałbrzyskiej.

"Prognoza oddziaływania na środowisko projektu Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej" to postępowanie oceniające wpływ zaplanowanych w Strategii ZIT dla AW działań, mogących znacząco oddziaływać na środowisko, łącznie z wpływem na zdrowie ludzi. Prognoza taka polega na weryfikacji zapisanych w Strategii przedsięwzięć na środowisko i uzyskaniu wymaganych prawnie opinii i uzgodnień. W postępowaniu tym musi być zapewniona możliwość udziału społeczeństwa. Prognoza przedstawia również informacje o aktualnym i przewidywanym stanie środowiska oraz problemy związane z ochroną środowiska. Zawiera zbiór oddziaływań krótko- i długoterminowych na środowisko, jak i rozwiązania mające na celu zapobieganie i ograniczanie negatywnych oddziaływań wynikających z projektowanego dokumentu.

Natomiast PGN to dokument o znaczeniu strategicznym. Wskazuje się w nim działania prowadzące do transformacji wszystkich sektorów gospodarki, której efektami będą: redukcja emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i redukcja zużycia energii finalnej poprzez podniesienie efektywności energetycznej.
PGN ma na celu również wzmacnianie działań na rzecz poprawy jakości powietrza na obszarach, na których odnotowano przekroczenia poziomów dopuszczalnych substancji w powietrzu poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń (m.in. pyłów, dwutlenku siarki oraz tlenków azotu).

Konsultacje prowadzone są od 19.01.2015 r. do 08.02.2015 r., w formie przyjmowania propozycji, uwag i wniosków przekazanych za pomocą formularzy (plik doc), które można pobrać ze strony internetowej miasta: www.swiebodzice.pl, zakładka Aglomeracja Wałbrzyska/Projekty Aglomeracji. Tu także znajdą Państwo pełne opracowanie dokumentów, których konsultacje społeczne dotyczą.

Wypełnione formularze prosimy przesłać na adres e-mail: promocja@swiebodzice.pl lub dostarczyć do Urzędu Miejskiego, ul. Rynek 1 z dopiskiem” Konsultacje Społeczne – Prognoza-Środowisko”, w terminie do dnia 08.02.2015 r. (decyduje data wpływu).

Osoba koordynująca: Marzena Korona – Kruk tel. 697 299 227.

Natomiast bezpośrednie konsultacje dotyczące Programu Gospodarki Niskoemisyjnej odbędą się 2 i 3 lutego w holu Urzędu Miejskiego, na parterze ratusza, w godz. 10:30-15:30.

(Agnieszka Bielawska-Pękala)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group