Środa, 17 kwietnia
Imieniny: Rudolfa, Roberta
Czytających: 1335
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: "Kopernikalia" w PSP nr 2

Poniedziałek, 27 lutego 2023, 11:19
Aktualizacja: 12:20
Autor: red
Strzegom: "Kopernikalia" w PSP nr 2
Fot. UM Strzegom
W dniach od 6 do 10 lutego br. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Strzegomiu odbyły się „Kopernikalia”. W tym roku miały one jednak nieco inny wymiar niż zazwyczaj.

Rok 2023 ogłoszony został Rokiem Kopernikańskim ze względu na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, która przypadła 19 lutego. Podczas tygodniowych „Kopernikaliów”, przez naukę i zabawę, uczniowie naszej placówki mogli poznać niesamowitego człowieka, Mikołaja Kopernika. Niesamowitego, ponieważ był on nie tylko astronomem i autorem dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, ale także astrologiem, matematykiem, prawnikiem, ekonomistą, strategiem wojskowym, kartografem oraz lekarzem i tłumaczem.

Uczniowie klas 1–3 oraz dzieci przedszkolne przez cały tydzień wykonywały karty pracy związane z patronem oraz kosmosem. Obejrzały również polski film rysunkowy z 2009 r. pt. „Gwiazda Kopernika”. Starsze klasy czynnie uczestniczyły w Festiwalu Nauki, w pokazach i doświadczeniach o tematyce przyrodniczej. Festiwal pozwolił odwiedzającym przekonać się, że nauki przyrodnicze to ciekawy, często niezmiernie zaskakujący nas świat nauki, gdzie każdy może badać i eksperymentować. Był to czas radości, odkrywania i poszerzania swojej wiedzy.

Odbyły się również liczne konkursy: plastyczny - przedstawiający wizerunek Mikołaja Kopernika, międzyklasowy - na najciekawszą gazetkę ścienną, a także lapbook, poświęcony postaci patrona szkoły. Kolejną atrakcją była loteria zdrapkowa „Znaki Zodiaku”. Następnie przez kilka dni uczniowie „biegali” po szkole „Szlakiem dwójkowych astronautów”. Była to zabawa polegająca na odnalezieniu ukrytych na terenie szkoły obrazków astronautów i liter. Spośród uczniów, którzy odnaleźli wszystkie litery i ułożyli z nich poprawne hasło zostały rozlosowane nagrody.

Uroczystym momentem obchodów dni patrona był apel przygotowany przez uczniów klasy drugiej i ósmej. Powaga i doniosłość chwili, reprezentowana przez najstarszych uczniów, łączyła się tu z radością i ekspresją najmłodszych debiutantów na scenie. Żywiołowo zaśpiewana piosenka „W Układzie Słonecznym wirują planety…” na długo zapadnie wszystkim w pamięć.

Ostatnim elementem obchodów była „Noc z Kopernikiem”, dedykowana uczniom klas ósmych. Zaprezentowano na niej część artystyczną, dowcipny konkurs wiedzy o szkole, warsztaty pn. „Noc gier z Kopernikiem”, tańce i śpiewy. Niewielu udało się tej nocy zmrużyć oko.

„Kopernikalia” to dopiero początek świętowania Roku Kopernikańskiego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2. Przed nami jeszcze wiele ciekawych wydarzeń mających na celu uświetnić 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group