Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 570
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Kopuła lśni czystością

Czwartek, 9 czerwca 2016, 17:32
Autor: red
Strzegom: Kopuła lśni czystością
Fot. UM Strzegom
W ostatnim okresie Wieża Targowa – jeden z najważniejszych zabytków Strzegomia – przeszła zabiegi pielęgnacyjne.

Specjalistyczna firma wymyła powierzchnię konstrukcji i okien zespolonych hełmu oraz oczyściła z roślinności ściany okalające taras widokowy wieży, o łącznej powierzchni 264,56 m kw.

Prace, prowadzone na dużej wysokości, wymagały wyspecjalizowanych umiejętności alpinistycznych, ale jak twierdzi Wiesław Kramek, który czyścił kopułę Wieży Targowej, nie było to zbyt trudne zadanie.
- Od wielu lat specjalizuję się w tego typu zadaniach i posiadam spore doświadczenie. Samo czyszczenie kopuły nie sprawiło mi żadnego kłopotu, miałem tylko trochę obawy, żeby zdążyć przed burzą z piorunami.

Dodajmy, że Wiesław Kramek wcześniej wykonywał m. in. prace konserwacyjne w górnych piętrach Bazyliki Mniejszej w Strzegomiu, czyścił kominy, czy też półki skalne kamieniołomów. Koszt zabiegów pielęgnacyjnych Wieży Targowej wyniósł 3,8 tys. zł brutto.

Wieża Targowa - Pierwotna wieża ratuszowa zbudowana w drugiej połowie XIV w. zachowała się jako jedyny średniowieczny fragment zabudowy Rynku. Na dachu wieży renesansowa balustrada, wewnątrz dzwon z 1365 r. W 1999 r. po 10-letnim remoncie postawiono zadaszenie o konstrukcji metalowej obłożonej szkłem zbrojonym. Wysokość całkowita wieży 35,9 m.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group