Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 867
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Krzyż Kawalerski... dla druhny Barbary Lechoty

Czwartek, 1 marca 2012, 15:24
Aktualizacja: 15:25
Autor: red
Świdnica: Krzyż Kawalerski... dla druhny Barbary Lechoty
Fot. użyczone
Harcmistrzyni Barbara Lechota urodziła się w Warszawie. Ojciec przeszedł piekło obozu w Treblince, bracia należeli do „Orląt” i „Sokoła”. Druhna Basia z harcerstwem po raz pierwszy spotkała się w szkole podstawowej w Nidzicy w 1959 r. Rok później złożyła Zobowiązanie Instruktorskie.

Jej pasją od początku było żeglarstwo i tak jest do dnia dzisiejszego. W świdnickim hufcu ZHP odpowiadała za pracę drużyn wodnych i żeglarstwo regatowe, czyli szkolenie i naukę najmłodszych adeptów sztuki żeglarskiej. To dzięki jej uporowi i wysiłkowi świdnicki hufiec ma dziś wielkie grono instruktorskiej kadry żeglarskiej i może organizować przy udziale druhny Basi obozy żeglarskie oraz szkolenia na stopień żeglarza i sternika jachtowego. Druhna Basia nadzoruje prace retmanatu hufca i odpowiada za sprawy szkoleń oraz przygotowania sprzętu żeglarskiego do sezonu letniego. Corocznie podczas wakacji dowodzi grupą 40 uczestników obozów żeglarskich i tak od 40 lat. Jest członkinią zespołu hufca ds. żeglarstwa i komendantką obozów żeglarskich w Harcerskiej Bazie Obozowej Hufca Świdnica w Niesulicach. Jej udział w tych obozach jest gwarancją wzorowej jakości i bezpieczeństwa.

Jest emerytowaną nauczycielką fizyki. Pracowała w III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Swoje wieloletnie doświadczenie pedagogiczne wykorzystuje na tych właśnie obozach. Jest bardzo lubiana i szanowana przez młodzież i ma z nią doskonały kontakt.

Posiada stopień jachtowego sternika morskiego i dzięki tym uprawnieniom prowadziła żeglarskie obozy wędrowne na Mazurach oraz rejsy po Bałtyku. Przez ostatnich 10. lat czynnie uczestniczy w pracach Okręgowego Związku Żeglarskiego w Wałbrzychu. Aktywnie działa w Kręgu Starszyzny Harcerskiej i Seniorów „Wiarusy”, organizując wraz z innymi członkami kręgu przedsięwzięcia dla kadry hufca, m.in.: wyprawy turystyczne i pikniki instruktorskie.

Brała udział w opracowaniu redakcyjnym książki "Historia harcerstwa świdnickiego w latach 1945-2005" - opracowała rozdział poświęcony żeglarstwu. Książka została wydana w nakładzie 1000 egz. z okazji 60-lecia harcerstwa świdnickiego.Udziela się też w Klubie Inteligencji Katolickiej oraz jest wolontariuszką w Caritas Diecezji Świdnickiej. Jest zawsze pogodna i uśmiechnięta, zdecydowana w swoich działaniach, dbająca o młodych żeglarzy. Posiada wysokie walory patriotyczne i etyczne.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group