Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1123
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Krzyż z Coventry

Piątek, 13 listopada 2020, 11:35
Autor: red
Krzyżowa: Krzyż z Coventry
Fot. Gmina Świdnica
Dokładnie 11 listopada 2000 r. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego została uhonorowana Krzyżem z Gwoździ przez Wspólnotę Krzyża z Gwoździ z Coventry. Tym samym Fundacja była pierwszą organizacją w Polsce, która otrzymała to szczególne wyróżnienie.

"Cross of Nails - Krzyż z Coventry" to brytyjskie wyróżnienie przyznawane przez Wspólnotę Krzyża z Coventry instytucjom i osobom zasłużonym dla pojednania między narodami. Wyróżnienie wręczone przez pastora Joachmia von Koelichena, koordynatora Wspólnoty Krzyża z Coventry odebrały w pałacu w Krzyżowej Freya von Moltke, wdowa po straconym przez hitlerowców liderze antyfaszystowskiego "Kręgu z Krzyżowej" i Ewa Unger, ówczesna przewodnicząca fundacji "Krzyżowa".

Zarówno pani Freya von Moltke (1998r.) jak i pani Ewa Unger (2000 r.) zostały wyróżnione przez Radę Gminy Świdnica tytułem Honorowy Obywatel Gminy Świdnica.

Krzyż z Coventry został ustanowiony przez ks. Richarda Howarda, proboszcza średniowiecznej, anglikańskiej katedry św. Michała, zniszczonej wraz z całym miastem Coventry podczas hitlerowskiego nalotu 14 listopada 1940 roku. Katedra, która po wojnie nie została odbudowana jest jednym z europejskich symboli okrucieństw II wojny światowej. Krzyż z Coventry został zbudowany ze średniowiecznych gwoździ znalezionych w gruzach świątyni.

Historię tego szczególnego wyróżnienia Fundacja „Krzyżowa” przybliża w 5. odcinku serii "Nie było Europy. Mieliśmy wojnę".

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group