Poniedziałek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 735
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Krzyżowa zaprasza

Czwartek, 11 lipca 2024, 7:51
Aktualizacja: 9:52
Autor: red
Krzyżowa: Krzyżowa zaprasza
Fot. organizatorzy
Marek Napiórkowski, Mateusz Kowalski, Pełech/Horna Duo wystąpią podczas otwartych koncertów gitarowych organizowanych w ramach Summer Guitar Festival, który rozpocznie się już 14 lipca w Krzyżowej.

Summer Guitar Festival to prawdziwe święto gitarowe organizowane będzie już po raz 24 w zabytkowym kompleksie pałacowym koło Świdnicy, siedzibie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz głównego organizatora letnich kursów dla gitarzystów z całej Polski i zagranicy. Oprócz warsztatów, wykładów i prezentacji instrumentalnych, główną atrakcją dla mieszkańców i turystów są bezpłatne koncerty z udziałem wykładowców kursów – znakomitych artystów klasycznych, jazzowych, bluesowych czy fingerstyle.

Prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników dobrej muzyki będzie koncert tria jazzowego KonKubiNap Marka Napiórkowskiego, który odbędzie się 18 lipca w Hotelu PARK w Świdnicy (bilety w cenie 50 zł dostępne na www.biletyna.pl). Marek Napiórkowski, uznawany od ponad dekady za najlepszego gitarzystę jazzowego w Polsce, wystąpi ze znakomitymi muzykami – kontrabasistą Robertem Kubiszynem oraz perkusistą Cezarym Konradem.

Przed dolnośląską publicznością zagra także wschodząca gwiazda klasycznej muzyki gitarowej w Polsce, Mateusz Kowalski. Ten młody, utytułowany artysta zasłynął jako pierwszy w historii gitarzysta wykonujący na żywo gitarową aranżację Koncertu fortepianowego f-moll Fryderyka Chopina. Bezpłatny koncert muzyki klasycznej z jego udziałem odbędzie się w siedzibie festiwalu w Krzyżowej w poniedziałek, 15 lipca.

Ciekawostką dla melomanów będzie również występ duetu gitarowego Sir Nylon McSteel, czyli Andrzeja Olewińskiego i Macieja Papalskiego oraz Pełech/Horna Duo, czyli Krzysztofa Pełecha i Roberta Horny. W wykonaniu tych artystów usłyszymy w Krzyżowej utwory o lżejszym charakterze, z popisowymi solówkami oraz znanymi tematami ze światowego repertuaru.

Summer Guitar Festival oficjalnie zakończy otwarty dla wszystkich zainteresowanych Koncert Finałowy.

Podczas sobotniego finału tradycyjnie zaprezentują się laureaci konkursu gitarowego MARTINEZ, który odbywa się w ramach festiwalu, orkiestra gitarowa tworzona przez 40 uczestników kurów gitarowych,
a także pedagodzy tegorocznego kursu: Krzysztof Pełech i Robert Horna jako Pełech&Horna Duo, Magda Czwojda oraz Marek Napiórkowski z towarzyszeniem młodych gitarzystów.

KONCERTY SUMMER GUITAR FESTIVAL 2024:

Koncert Mateusza Kowalskiego,

15.07, godz. 20.00/ Kompleks Pałacowy w Krzyżowej (wstęp wolny)

Koncert Vladislava Blahy i Tanyi Drobysch

, 17.07, godz. 20.00/ Kompleks Pałacowy w Krzyżowej (wstęp wolny)

Koncert KonKubiNap Marka Napiórkowskiego

. 18.07, godz. 20.00/ Hotel Park Świdnica (wstęp 50 zł, www.biletyna.pl)

Koncert Sir Nylon McSteel

– Andrzeja Olewińskiego i Macieja Papalskiego, 19.07, godz. 20.00, Kompleks Pałacowy w Krzyżowej (wstęp wolny)

Koncert Finałowy Festiwalu

– Marek Napiórkowski, Pełech/Horna Duo feat. Wojtek Pruszyński, orkiestra Gitarowa, Laureaci konkursu Martinez, 20.07, godz. 20.00, Kompleks Pałacowy w Krzyżowej (wstęp wolny)

O SUMMER GUITAR FESTIVAL:

Summer Guitar Festival odbywa się w malowniczym kompleksie pałacowym w Krzyżowej.

To wyjątkowe wydarzenie adresowane jest do wszystkich miłośników gitarowych dźwięków – gitarzystów uczących się w szkołach i uczelniach muzycznych oraz do melomanów, którzy mogą wziąć udział w imprezach festiwalowych jako obserwatorzy lub goście.

Swobodny charakter jest czymś co wyróżnia Krzyżową na tle innych festiwali tego typu. Sztywna granica pomiędzy uczestnikami i wykładowcami ulega zatarciu, co otwiera obie strony na nowe doświadczenia i inspiruje do dalszych poszukiwań.

Sześć Strun świata

Wykładowcami Summer Guitar Festival są uznani muzycy z Polski i zagranicy. W tym roku zajęcia indywidualne i grupowe poprowadzą: Marek Napiórkowski (Polska), Magdalena Czwojda (Polska), Vladislav Bláha (Czechy), Tanya Drobysh (Czechy), Mateusz Kowalski (Polska), Stefan Schmidt (Niemcy), Marcin Chiliński (Polska), Robert Horna (Polska), Marek Pasieczny (Polska, UK) oraz Krzysztof Pełech (Polska).

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest doskonale znany w środowisku muzycznym gitarzysta, organizator i wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, prof. Krzysztof Pełech. Festiwal organizuje Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Summer Guitar Festival jest dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu promocji kultury.

Szczegółowe informacje na temat programu festiwalu znajdują się na oficjalnej stronie:

www.guitarfestival.okis.pl oraz na www.facebook.com/okisguitarfestival

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group