Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 793
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Krzyżowa zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa

Sobota, 9 września 2017, 9:34
Autor: red
Krzyżowa: Krzyżowa zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa
Fot. organizatorzy
W tym roku odbywa się już 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Po raz kolejny weźmie w nich udział także Krzyżowa. W dniach 9–10 oraz 16–17 września 2017, godz. 11.30.

Hasło przewodnie tegorocznej odsłony EDD w Polsce brzmi: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Organizatorzy wyjaśniają wybór takiego właśnie motta:

Poprzez tak sformułowany temat będziemy chcieli pokazać krajobraz, jako zapis działalności pokoleń naszych przodków. Różne historie i tradycje, z których przez wieki tkany jest krajobraz kulturowy wiążący to, co ludzkie z naturalnym środowiskiem przyrodniczym. Zachęcimy do odczytania wielowarstwowych treści przekazywanych przez jego poszczególne składniki i ich wzajemne relacje. Bo krajobraz kulturowy sam z siebie nie powstał, to obecność człowieka, jego wiedza, wrażliwość i zmienianie przestrzeni
w miejsce, którego istotę spróbujemy podczas EDD „odczytać”.

Krzyżowa jako miejsce europejskich spotkań powstało po przełomie 1989 roku na terenie byłego majątku rodziny von Moltke. Nieprzypadkowo, ponieważ właśnie tutaj spotykała się antynazistowska grupa Krąg z Krzyżowej, a także odprawiono tak ważną dla Polaków i Niemców Mszę Pojednania. Jest to więc miejsce, które również pod względem krajobrazu zostało bardzo silnie ukształtowane przez wydarzenia historyczne i ludzi, którzy brali w nich udział.

Zapraszamy Państwa na oprowadzanie, podczas którego opowiemy o Krzyżowej, jej losach i przemianach, a także o jej mieszkańcach i ludziach z nią związanych. W programie spotkania zaplanowaliśmy m.in. zwiedzanie Pałacu oraz wystawy „Odwaga i pojednanie”, a także spacer na Wzgórze Cmentarne.

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

Krzyżowa - 9-10 i 16-17 września 2017, godz. 11:30. Miejsce spotkania: schody przed Pałacem. Oprowadzanie będzie prowadzone w języku polskim.

Więcej informacji o Europejskich Dni Dziedzictwa:
http://edd.nid.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group