Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 992
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcinowice: Ks. Tadeusz Dudek – pierwszym w historii Zasłużonym dla Gminy Marcinowice

Środa, 30 grudnia 2015, 6:50
Autor: opr.red.
Marcinowice: Ks. Tadeusz Dudek – pierwszym w historii Zasłużonym dla Gminy Marcinowice
Fot. www.marcinowice.pl
Wieloletni proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych ks. Tadeusz Dudek będzie pierwszą osoba, która otrzyma tytuł Zasłużony dla Gminy Marcinowice. Dzisiaj wójt Władysław Gołębiowski wraz z przewodniczącą Rady Gminy Bożeną Lemą wręczyli duchownemu akt nadania i pamiątkową statuetkę.

Ks. Dudek kierował parafią w Strzelcach od 1958 do 2008 r., kiedy to przeszedł na emeryturę. W jego jurysdykcji były trzy kościoły – oprócz strzeleckiego, także kościół filialny pw. św. Marcina w Goli Świdnickiej oraz kościół filialny pw. Matki Boskiej Różańcowej w Szczepanowie. W ciągu 50 lat posługi kapłańskiej proboszcza każdy z nich był gruntownie odnawiany średnio trzy razy. Ale to niejedyne zasługi ks. Tadeusza Dudka dla parafii i gminy. Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, którą już jutro zajmą się radni, „jego zasługi dla zorganizowania życia parafialnego, dokonania remontów w kościołach w Strzelcach, Goli Świdnickiej i Szczepanowie, katechizacji oraz pracy na rzecz lokalnej społeczności są ogromne”. Ks. kanonik „wrósł” w życie gminy Marcinowice, a fakt, że przez pół wieku zarządzał niemałą parafią, jest rzadkością w skali kraju.

Sam ks. prałat podczas podsumowania swojej posługi obliczył, że w ciągu tych 50 lat ochrzcił 1439 dzieci, pobłogosławił 612 małżeństw, pochował 613 swoich parafian i rozdał 766.500 komunii św.

Na sesję ks. Tadeusz Dudek przybył wraz z obecnym proboszczem, ks. Marcinem Czchowskim. Po odczytaniu aktu uzasadnienia do uchwały, zawierającego wiele szczegółów z życia księdza, pochodzących z biografii autorstwa Jerzego Zubera, nauczyciela w Szkole Podstawowej w Strzelcach, radni jednogłośnie ją podjęli, a wójt Władysław Gołębiowski wręczył księdzu akt nadania i pamiątkową statuetkę.

– Jestem przekonany, że ks. Tadeusz swoim życiem, postawą i posługą udowodnił, że w pełni zasługuje na to honorowe wyróżnienie, naszą pamięć i szacunek – mówi Władysław Gołębiowski, wójt gminy Marcinowice, który wraz z parafianami wnioskował o podjęcie tej uchwały.

– Serdecznie dziękuję za taki piękny gest, ale nie wiem, czy na niego zasłużyłem – mówił wzruszony ks. prałat odbierając wyróżnienie.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group