Sobota, 19 września
Imieniny: Konstancji, Teodora
Czytających: 515
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ks. Tadeusz Dudek – pierwszym w historii Zasłużonym dla Gminy Marcinowice

Wiadomości: Marcinowice
Środa, 30 grudnia 2015, 6:50
Autor: opr.red.
Fot. www.marcinowice.pl
Wieloletni proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych ks. Tadeusz Dudek będzie pierwszą osoba, która otrzyma tytuł Zasłużony dla Gminy Marcinowice. Dzisiaj wójt Władysław Gołębiowski wraz z przewodniczącą Rady Gminy Bożeną Lemą wręczyli duchownemu akt nadania i pamiątkową statuetkę.

Ks. Dudek kierował parafią w Strzelcach od 1958 do 2008 r., kiedy to przeszedł na emeryturę. W jego jurysdykcji były trzy kościoły – oprócz strzeleckiego, także kościół filialny pw. św. Marcina w Goli Świdnickiej oraz kościół filialny pw. Matki Boskiej Różańcowej w Szczepanowie. W ciągu 50 lat posługi kapłańskiej proboszcza każdy z nich był gruntownie odnawiany średnio trzy razy. Ale to niejedyne zasługi ks. Tadeusza Dudka dla parafii i gminy. Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, którą już jutro zajmą się radni, „jego zasługi dla zorganizowania życia parafialnego, dokonania remontów w kościołach w Strzelcach, Goli Świdnickiej i Szczepanowie, katechizacji oraz pracy na rzecz lokalnej społeczności są ogromne”. Ks. kanonik „wrósł” w życie gminy Marcinowice, a fakt, że przez pół wieku zarządzał niemałą parafią, jest rzadkością w skali kraju.

Sam ks. prałat podczas podsumowania swojej posługi obliczył, że w ciągu tych 50 lat ochrzcił 1439 dzieci, pobłogosławił 612 małżeństw, pochował 613 swoich parafian i rozdał 766.500 komunii św.

Na sesję ks. Tadeusz Dudek przybył wraz z obecnym proboszczem, ks. Marcinem Czchowskim. Po odczytaniu aktu uzasadnienia do uchwały, zawierającego wiele szczegółów z życia księdza, pochodzących z biografii autorstwa Jerzego Zubera, nauczyciela w Szkole Podstawowej w Strzelcach, radni jednogłośnie ją podjęli, a wójt Władysław Gołębiowski wręczył księdzu akt nadania i pamiątkową statuetkę.

– Jestem przekonany, że ks. Tadeusz swoim życiem, postawą i posługą udowodnił, że w pełni zasługuje na to honorowe wyróżnienie, naszą pamięć i szacunek – mówi Władysław Gołębiowski, wójt gminy Marcinowice, który wraz z parafianami wnioskował o podjęcie tej uchwały.

– Serdecznie dziękuję za taki piękny gest, ale nie wiem, czy na niego zasłużyłem – mówił wzruszony ks. prałat odbierając wyróżnienie.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group