Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 973
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Ksiądz Marek Żmuda Honorowym Obywatelem Strzegomia

Sobota, 15 lipca 2017, 13:01
Aktualizacja: 16:03
Autor: red
Strzegom: Ksiądz Marek Żmuda Honorowym Obywatelem Strzegomia
Fot. UM Strzegom
12 lipca 2017 r. odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu, podczas której wręczono tytuł Honorowego Obywatela Strzegomia księdzu kanonikowi Markowi Żmudzie.

To była bardzo wzruszająca chwila, w której uczestniczyli ksiądz biskup pomocniczy Adam Bałabuch, władze gminy, radni, duchowni, rodzina księdza Marka oraz zaproszeni goście. W tym roku mija 20 lat od czasu powołania do istnienia parafii Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej, której funkcję proboszcza od początku pełni ksiądz kanonik.

Świątynia od czasu jej przejęcia wymagała gruntownego remontu. Jej obecny wygląd to zasługa księdza Żmudy, który niestrudzenie dba o parafię. – Ksiądz Marek cieszy się wielkim autorytetem, a ma pod opieką ponad 7 tysięcy parafian. Jest bardzo lubiany i szanowany. Jest księdzem bardzo otwartym i służącym każdemu pomocą. Jego olbrzymia energia i dar jednoczenia ludzi w dobrej sprawie powoduje, że przyszłość parafii rysuje się we wspaniałych barwach – mówiła podczas swojego wystąpienia wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, Marta Zięba.
– Ksiądz Marek Żmuda jest wielkim przyjacielem strzegomian, dobrym i wrażliwym na ludzką krzywdę człowiekiem. Jest również ogromnym pasjonatem piłki nożnej – mówił z kolei burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta, wręczając księdzu piłkę. Słowa uznania pod adresem nowego Honorowego Obywatela Strzegomia skierowali także profesorowie Jan Chmura i Stanisław Nicieja oraz byli burmistrzowie Ryszard Rossa i Roman Asynger. Ważną chwilą było wręczenie aktu nadania i odznaki Honorowego Obywatela Strzegomia przez burmistrza oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Marczaka. Ksiądz Marek dziękował wszystkim za to zaszczytne wyróżnienie i wspomniał dni, kiedy obejmował strzegomską parafię. Wszyscy w skupieniu obejrzeli także prezentację mulimedialną poświęconą kapłanowi. Przypomnijmy także, że ksiądz Marek jest kapelanem branży kamieniarskiej, co zaakcentowali Janusz Wójcik oraz Marek Ciepaj ze spółki Granit Strzegom. Sesję zakończyły gratulacje od zgromadzonych oraz pamiątkowe zdjęcia.

Ks. proboszcz Marek Żmuda jest wielkim budowniczym parafii, która powstała od podstaw. Pierwsze prace polegały na jej adaptacji dla potrzeb kultu religijnego. Zbito zmurszałe tynki, ułożono tymczasową posadzkę, uprzątnięto wnętrze kościoła, ustawiono ołtarz. W 1999 roku rozpoczęto budowę plebanii, zgodnie z wymaganiami wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nowa plebania miała być rekonstrukcją wcześniejszej budowli, co spowodowało trudności i wzrost kosztów wdrożenia projektu. W okresie dwóch lat udało się odbudować plebanię i zagospodarować działkę, gdzie powstały garaże, magazyny gospodarcze, które poświęcił Stefan Regmunt ówczesny sufragan legnicki. Do nowej plebani w grudniu 2001 roku przeprowadzili się księża, rozpoczęła działalność kancelaria parafialna. Jest to centrum życia duszpasterskiego. Projekt renowacji kościoła, od 1997 roku jest sukcesywnie realizowany przy współpracy wszystkich parafian.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group