Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 929
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Kto się boi piątku trzynastego? A stada czarnych kotów?

Piątek, 13 sierpnia 2010, 13:00
Aktualizacja: 19:44
Autor: KO
Świdnica: Kto się boi piątku trzynastego? A stada czarnych kotów?
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Dziś ten dzień, który trwogą napawa wierzących w zabobony. – W piątek trzynastego bardziej uważam na to, co robię i nie planuję na ten dzień żadnych ważnych spraw – mówi Magdalena ze Świdnicy. A co z czarnym kotem? – Po prostu trzeba splunąć przez lewe ramię, jak ci przebiegnie drogę – daje dobrą radę Piotrek. Mieszkańcy budynku przy ul. Śląskiej 3 właściwie wyjść z domu nie mogą, żeby im czarny kot nie przebiegł przez drogę...

Na werandzie mieszka tam stado czarnych kotów. Czarna kocica z czarnym kocurem powiła czwórkę czarnych kociąt. Jedno z nich nie przeżyło, ale trójka wciąż bawi się w najlepsze. Zwierzęta upodobały sobie kanapę na werandzie. Mieszkanki budynku dokarmiają je. I wcale nie wierzą w przesądy.

- One są takie kochane – mówi kobieta mieszkająca na piętrze.

- Ludzie mówią, że niby to nieszczęście, ale ja w to nie wierzę – mówi pani Teodora z parteru.

- Jak można się ich bać? - pyta się gimnazjalistka Natalia przytulając czarne kotki.

Piątek trzynastego też nie jest dla mieszkańców Śląskiej 3 przeklęty.

- A po co w takie rzeczy wierzyć? - pyta pani Teodora.

No właśnie, po co?

- Oj lepiej już uważać i nie iść po drodze, którą szedł czarny kot. Tak samo z drabiną: nigdy pod nią nie przechodzę – mówi Paulina z Osiedla Młodych. - A w piątek trzynastego najchętniej nie wychodziłabym z domu. Pamiętam, że w szkole zawsze tego dnia dostawałam złe oceny.

Piątek trzynastego jest uznawany za dzień pechowy w wielu krajach, m.in. w Niemczech, Austrii, Szwecji, Danii, Bułgarii, w większości państw anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych, a nawet na Filipinach. Chociaż na przykład w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, a we Włoszech - piątek siedemnastego.

Jest nawet jednostka chorobowa związana z piątkiem trzynastego: strach przed tym dniem jest nazywany paraskewidekatriafobią. Ciekawych fobii jest więcej. Na przykład: antideaphobia - lęk przed tym, że cały czas obserwuje cię kaczka.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group