Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 608
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Panków: Kupili defibrylator

Czwartek, 19 października 2023, 13:01
Autor: red
Panków: Kupili defibrylator
Fot. Gmina Świdnica
Druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pankowie zostali jednymi z laureatów V edycji programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie”. Dzięki grantowi przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. jednostka zakupiła defibrylator AED, który pozwoli na ratowanie zdrowia i życia członków lokalnej społeczności.

9 października w świetlicy w Pankowie nastąpiła oficjalna prezentacja defibrylatora. Przedstawiciele OSP Panków oraz mieszkańcy sołectwa zebrali się, by dowiedzieć się więcej o wspomnianym programie, a także o działaniu i obsłudze defibrylatora. To już druga jednostka OSP na terenie gminy Świdnica, która zakupiła ogólnodostępny defibrylator. Od kilku lat podobne urządzenie znajduje się w siedzibie Urzedu Gminy w Świdnicy przy ul. Głowackiego 4 i na budynku remizy OSP w Burkatowie. Wykaz dostępnych urządzeń w swojej lokalizacji możemy sprawdzić na stronie internetowej www.ratujzsercem.pl

Co to jest defibrylacja?
Defibrylację możemy określić jako „zrestartowanie” zbyt szybko pracującego serca. Migotanie komór, w skrócie: FV (fibrillatio ventriculorum [łac.]) lub VF (ventricular fibrillation [ang.]), to bardzo szybki (ponad 300 uderzeń /min), a więc nieskuteczny rytm serca. Serce „drży” i nie wyrzuca krwi do mózgu, dlatego chory traci przytomność, a po kilku minutach - umiera. Masaż serca powoduje, że część krwi przemieszcza się do ważnych narządów, ale dopiero defibrylacja, czyli zatrzymanie szkodliwego migotania za pomocą podawanego przez elektrody defibrylatora impulsu prądu stałego (120-360J), pozwala na to, by własny system elektryczny serca podjął pracę i chory miał szansę na powrót świadomości.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group