Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 924
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Oferty.net: Kupując nieruchomość w Świdnicy

Niedziela, 29 czerwca 2014, 23:58
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 czerwca 2014, 14:59
Autor: Oferty.net
Rynek nieruchomości to ta część gospodarki, którą warto obserwować, gdyż sytuacja na nim dużo mówi o sytuacji ekonomicznej na poziomie ogólnym – o aspiracjach i potrzebach nabywców, o relacji popyt – podaż, czy również o zdolności nabywczej potencjalnych kupujących. Analiza lokalnych rynków również wiele mówi o ich potencjale – zwraca uwagę Zygmunt Zmuda Trzebiatowski z serwisu Morizon.pl, prezentującego oferty nieruchomości z całej Polski, którego poprosiliśmy o zwrócenie uwagi na lokalny, świdnicki rynek i jego uwarunkowania.

Interesującym parametrem jest na przykład dostępność mieszkań w cenie do 100 tysięcy złotych. Przeglądając serwisy, można znaleźć niemalże 200 ofert ze Świdnicy spełniających te kryteria, przy czym są i oferty mieszkań o powierzchni przekraczającej 70 metrów kwadratowych – rzecz zupełnie nie do pomyślenia w większych miastach. Widać także bardzo dużą rozpiętość jeśli chodzi o cenę metra kwadratowego mieszkania, ale bardzo wiele ofert prezentowanych jest z ceną znacząco poniżej 3 tysięcy złotych za metr, a są i takie, gdzie nie przekracza 2 tysięcy.

Mieszkanie najbardziej pożądane w Polsce u deweloperów, czyli 50-53 metry kwadratowe, ale już trzypokojowe, w Świdnicy oferowane są na poziomie 180- 220 tysięcy złotych, czyli w bardzo korzystnej cenie, jeśli się zważy, że ceny transakcyjne są z reguły zauważalnie niższe od ofertowych. Swoją drogą, najdroższe oferty mieszkania w Świdnicy jakie obecnie są prezentowane, szacują się na poziomie 700 tysięcy złotych za dwupoziomowy, ponad 160-metrowy apartament. To oczywiście pokaźna kwota, której daleko jednak do cen dużych apartamentów w topowych lokalizacjach – zwraca uwagę ekspert Morizon.pl l.

Ciekawą cechą świdnickiego rynku jest proporcja ofert mieszkań do ofert domów. W większości polskich miast wynosi ona mniej więcej 2,5- 3: 1 (na korzyść mieszkań oczywiście). W Świdnicy dominacja mieszkań jest dużo większa i wynosi mniej więcej 5:1. Oczywiście,i wie to każdy przeglądający oferty, że wiele z nich jest powielanych i prezentowanych wielokrotnie np. odrębnie przez właściciela i kilka biur nieruchomości, którym zlecił on poszukiwanie nabywcy i że w szczególny sposób dotyczy to ofert mieszkaniowych, a oferty domów częściej prezentowane są na wyłączność lub zlecane mniejszej liczbie biur nieruchomości, ale zjawisko to ma miejsce w całym kraju, stąd ta szczególna proporcja w Świdnicy może być uznana za ewenement.

W naszym serwisie zarejestrowanych jest i aktywnie promuje swoje oferty kilkanaście lokalnych, świdnickich biur nieruchomości, co w zestawieniu z aktywnością agencji „sieciowych”, ogólnopolskich pozwala dostrzec potencjał tego rynku, ale i dużą konkurencję dla funkcjonujących biur. Z drugiej strony warto zauważyć, że oferty jednego z większych świdnickich biur nieruchomości w serwisie morizon.pl oglądane są ponad 5 tysięcy razy w skali miesiąca i jest to dość stabilny trend. Widać, że rynek jest stabilny, a wszelkie zmiany na nim uważnie śledzone. W serwisie widać także dość dużą rotację ofert – na ile to realna zmiana, a na ile sztuczne zabiegi biur nieruchomości – trudno stwierdzić, w każdym razie w porównaniu z analogicznej wielkości miastami, oferty prezentowane są relatywnie krótko.
Wszystkie te przywołane powyżej zjawiska pozwalają patrzeć na świdnicki rynek mieszkaniowy jako dynamiczny, z dużym potencjałem i atrakcyjny – warto mu się uważnie przyglądać – podsumowuje Zygmunt Zmuda Trzebiatowski.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group