• Środa, 19 czerwca 2019
  • Godz. 4:57
  • Imieniny: Gerwazego, Protazego
  • Czytających: 857
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Kupujcie z głową!

Wiadomości: Świdnica
Czwartek, 12 listopada 2009, 8:35
Aktualizacja: 8:59
Autor: MaTa
Fot. W. Bąkiewicz
Każdego roku listopad i grudzień to miesiące, w których można zaobserwować, jak „szaleństwo zakupów” przekracza wszelkie granice. Kupujemy znacznie więcej, bardziej się spieszymy i – niestety – nie zawsze zwracamy uwagę na to, co najważniejsze. Danuta Mazur, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Świdnicy radzi, jak robić zakupy z głową, aby potem uniknąć rozczarowania i kłopotów.

Niezwykle kuszące, chociaż często zdradliwe, są wszelkiego rodzaju promocje i bonifikaty. Urząd Ochrony Konsumentów ostrzega, że część sprzedawców wprowadza klientów w błąd sugerując, iż aktualnie obniżona cena jest wyjątkowo atrakcyjna i pomija zupełnie fakt, że jakiś czas wcześniej cena za konkretny produkt znacznie wzrosła.

Z niewiadomych przyczyn, z dnia na dzień, coś drożeje na przykład o 2 złote, a w okresie świąt obniża się tę cenę o 1 złotówkę i głośno zachęca klientów do skorzystania z tej „niezwykłej okazji”. W tym okresie kupujemy znacznie więcej produktów spożywczych. - Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na dane znajdujące się na opakowaniach, tj. na nazwę produktu, datę przydatności do spożycia lub ważności produktów spożywczych, cenę, wagę netto, warunki lub temperaturę przechowywania konkretnego produktu, wykaz składników produktu – w tym konserwantów. Jeśli jakość zakupionych produktów żywnościowych okaże się wątpliwa, można złożyć reklamację do sprzedawcy – informuje Danuta Mazur, Powiatowy Rzecznik Konsumentów.

Tu obowiązuje zasada, że reklamacje składa się nie później niż: niezwłocznie po zakupie (artykuły kupione do spożycia na miejscu), najpóźniej w dniu zakupu (np.: produkty mleczne, świeże ryby, owoce, grzyby), najpóźniej następnego dnia po zakupie (np.: mięso, drób, tłuszcze zwierzęce surowe i topione, ryby mrożone, solone i wędzone, podroby, masło, twarogi, sery twarde, miękkie i topione, pieczywo, tłuszcze roślinne, wyroby mączno – cukiernicze nietrwałe, mrożone warzywa), najpóźniej w ciągu 2 dni (olej, piwo, napoje bezalkoholowe gazowane, majonez, musztarda), najpóźniej w ciągu 7 dni (pieczywo cukiernicze trwałe, wędliny trwałe, miód) i w ciągu 30 dni od daty zakupu (wszystkie pozostałe artykuły żywnościowe).

– Bardzo ważne jest to, aby zawsze zabierać ze sobą dowód zakupu, czyli paragon albo fakturę, albowiem bez niego sprzedawca może nie przyjąć reklamacji. Przypominam wszystkim konsumentom i handlowcom, iż każdy towar musi być zaopatrzony we wszelkie konieczne informacje w języku polskim, które umożliwiają nam dokonanie wyboru. Sprzedawca ma obowiązek wydać nam wraz z zakupionym towarem wszystkie otrzymane od wytwórcy części składowe towaru i elementy dodatkowe wyposażenia, jak również sporządzone w języku polskim instrukcje obsługi, konserwacji, montażu oraz prawidłowo wypełnioną kartę gwarancyjną – w przypadku towaru zakupionego z gwarancją jakości – wylicza Powiatowy Rzecznik Konsumentów.

Każdy towar wystawiony do sprzedaży musi być oznaczony ceną i to taką, której sprzedawca zażąda od nas przy kasie. Produkt przez nas wybrany nie może nagle zdrożeć w drodze między półką a kasą. Ponadto każdy produkt wystawiony na widok publiczny i oznaczony ceną stanowi ofertę sprzedaży, w konsekwencji czego sprzedawca nie może odmówić wydania konsumentowi oferowanego towaru. Najważniejsze jest jednak to, aby podczas wybierania i nabywania, szczególnie prezentów świątecznych, zawsze kupować z namysłem i rozwagą, odwiedzając kilka sklepów, dobierając najbardziej odpowiadający nam produkt, sprawdzając jego jakość, funkcjonalność, kompletność.

- Zakupiony towar bez wad nie podlega zwrotowi, chyba że sprzedawca wyrazi na to zgodę. Najlepiej uzyskać od sprzedawcy właściwą adnotację na dowodzie zakupu, na przykład, że towar może zostać zwrócony w ciągu 3 dni od daty zakupu. Przestrzegam też przed nieprzemyślanymi decyzjami w sprawie zaciągania kredytów oraz pożyczek przedświątecznych! Teoretycznie korzystne warunki spłaty kredytu czy pożyczki najczęściej okazują się być nieprawdziwe, a ukryte bardzo sprytnie w majestacie prawa koszty szokują – przestrzega Danuta Mazur.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group