Piątek, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 247
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Kurka wodna”

Wiadomości: Świdnica
Poniedziałek, 1 października 2012, 13:30
Aktualizacja: 13:31
Autor: red.
Fot. użyczone
W 2011 roku dziesięcioro uczniów II LO w Świdnicy przystąpiło do projektu „Taka nasza natura – nasze użytki ekologiczne”. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Okręg Dolnośląski Polskiego Klubu Ekologicznego, koordynatorem – mgr Michał Śliwiński.

Po serii wykładów, uczniowie wyruszyli w teren by dokonać ewidencji wskazanego użytku. Uczniom II LO przypadł w udziale uroczy zakątek we wsi Kątki, obejmujący obiekt leśny o powierzchni 0,3 ha wraz z oczkiem wodnym. Pierwsze spotkanie z naturą w wyznaczonym terenie okraszone było niezwykle ciekawymi opowieściami organizatorów projektu, kolejne wyjazdy, pod opieką nauczyciela biologii, przyniosły listę zaobserwowanych w wyznaczonym miejscu roślin i zwierząt. Efektem pracy całej grupy była karta ewidencji użytku, która zdobyła pierwsze miejsce w konkursie i posłużyła jako podstawa do ubiegania się o utworzenie użytku ekologicznego we wsi Kątki w gminie Marcinowice.

Dzięki staraniom organizatorów oraz przychylności władz gminy uchwałą Rady Gminy Marcinowice nr XXIV/120/12 z dnia 07. 09. 2012 roku ustanowiono użytek ekologiczny pod nazwą „ Kurka wodna”. Nazwa nie jest przypadkowa, wywodzi się od nazwy jednego z mieszkańców oczka wodnego – ptaka – kurki wodnej zwanej także kokoszką. Teren objęty ochroną jest bardzo zróżnicowany siedliskowo, najniżej położony obszar wypełnia oczko wodne powstałe przez spiętrzenie wód strumienia śródleśnego, wyższe stanowiska porośnięte są fragmentami lasu liściastego. Odpowiednia wilgotność podłoża przyczyniła się do uformowania bagiennej formacji roślinnej.

Duża różnorodność gatunkowa, zróżnicowanie siedliska i niewielka odległość od szkoły czyni to miejsce idealnym do zajęć w terenie. W tym roku uporządkowaliśmy teren zbierając śmieci, pozostawione głównie przez wędkarzy i przypadkowych przechodniów. Również w kwestii organizacji akcji sprzątania mogliśmy liczyć na pomoc Urzędu Gminy Marcinowice, który dostarczył nam rękawice ochronne i worki na śmieci a także zobowiązał się usunąć zebrane przez nas śmieci. O walorach użytku ekologicznego i naszych w nim działaniach niech zaświadczą zdjęcia wykonane w czasie akcji Sprzątanie Świata.

Opiekun Beata Misiewicz wraz z grupą uczniów z klasy IIIC w składzie: Górniak Urszula, Kwiatkowska Sandra, Studzińska Aleksandra, Wernecki Maciej, Zając Magdalena .

(II LO w Świdnicy)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group