Czwartek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 553
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rogoźnica: Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej

Sobota, 29 kwietnia 2017, 9:02
Autor: red
Rogoźnica: Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej
Fot. UM Strzegom
Kwiecień to Miesiąc Pamięci Narodowej. Tradycyjnie w tym czasie żołnierze 10 Brygady Logistycznej uczestniczą w podróżach historycznych.

Żołnierze oddali hołd pomordowanym w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen w Rogoźnicy.

„Pamięć jest spoiwem każdej ludzkiej wspólnoty. Pamięć narodowa jest spoiwem narodu. Tak było, jest i tak będzie dopóki istnieć będzie ten szczególny rodzaj społeczności mający oparcie w ojczyźnie i zanurzony we własnej kulturze, dzięki której odróżnia się od innych narodów” (Jan Paweł II, „Pamięć i tożsamość”).

Pamięć narodowa wymaga naszej nieustannej troski. Poświęcony jej został jeden z miesięcy, to kwiecień - Miesiąc Pamięci Narodowej.

Różnorodne, powszechne kiedyś formy kultywowania pamięci narodowej nie zawsze są atrakcyjne czy nawet zrozumiałe dla ludzi młodych. Dlatego też mając możliwość organizacji podróży historycznych dla żołnierzy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, Klub 10BLog zrealizował wyjazd do Rogoźnicy. W podróży wzięło udział ponad 40 żołnierzy ze wszystkich pododdziałów strukturalnych 10 Brygady Logistycznej. Zapoznali się ze zbiorami muzeum oraz zwiedzili historyczne i zrekonstruowane obiekty na terenie obozu. Logistycy obejrzeli również pobliski kamieniołom, miejsce pracy osadzonych w obozie.

Hitlerowcy zorganizowali obóz pracy AL Gross-Rosen w sierpniu 1940 roku, najpierw była to filia KL Sachsenhausen, a od maja 1941 roku obóz ten uzyskał miano samodzielnego obozu koncentracyjnego. W pierwszych dwóch latach istnienia KL Gross-Rosen był małym obozem nastawionym w dalszym ciągu na obsługę kamieniołomu. Mordercza 12-godzinna praca w kamieniołomie, głodowe racje żywnościowe, brak należytej opieki lekarskiej, nieustanne maltretowanie i terroryzowanie więźniów zarówno przez załogę SS, jak i więźniów funkcyjnych powodowały duża śmiertelność, a KL Gross -Rosen był postrzegany jako jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych.

Zasadnicza rozbudowa obozu Gross-Rosen przypada na rok 1944, zmienia się również jego charakter; obok centrali w Gross-Rosen powstają liczne filie (około 100) zlokalizowane przede wszystkim na terenie Dolnego Śląska, Sudetów i Ziemi Lubuskiej. Ogółem przez Gross-Rosen – obóz macierzysty i jego filie – przeszło około 125 tys. więźniów, w tym również więźniowie nie rejestrowani, przywożeni do obozu na egzekucję, np. 2 500 radzieckich jeńców wojennych. Szacunkowa liczba ofiar obozu Gross-Rosen wynosi około 40 tys.

W drodze powrotnej żołnierze odwiedzili Strzegom zwany „Granitowym Sercem Polski”, oddalony od Rogoźnicy około 10 km. Burmistrz Strzegomia – Zbigniew Suchyta - zaprosił żołnierzy do Centrum Aktywności Społecznej „Karmel”, mieszczącego się w dawnych zabudowaniach klasztoru karmelitów na krótkie spotkanie, przysłowiową kawę oraz zwiedzanie ekspozycji. Po mieście i Bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu oprowadził żołnierzy kustosz Izby Tradycji Ziemi Strzegomskiej – Tomasz Smagłowski

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group