• Środa, 19 czerwca 2019
  • Godz. 3:12
  • Imieniny: Gerwazego, Protazego
  • Czytających: 893
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Łada zaśpiewa dla nas

Wiadomości: Świdnica
Poniedziałek, 30 listopada 2009, 9:37
Aktualizacja: 9:39
Autor: MaS
Fot. użyczone
Już w najbliższą niedzielę o godz. 18.00 w sali teatralnej ŚOK będzie można posłuchać koncertu Łady Gorpienko, znanej u nas przede wszystkim z ról w serialach "Dom" i "Na dobre i na złe". Miłośnicy filmu "Ogniem i mieczem", mogli ją zapamiętać w roli druhny na ukraińskim weselu, gdzie zaśpiewała piosenkę „Ruta miata”.

Łada Gorpienko to ukraińska piosenkarka, aktorka, tancerka i choreograf od dwunastu lat mieszkająca w Polsce. Ukończyła Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Kijowie, zaś w 1994 roku przyjechała do Polski na zaproszenie krakowskiego kabaretu Loch Camelot – i już została.

Współpracuje z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Ewą Kornecką, Zygmuntem Koniecznym. Śpiewa tradycyjne pieśni Ukrainy, oraz kompozycje artystów pokroju Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego. Koncertowała w Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych. Zdobyła główną nagrodę ukraińskiego festiwalu „Obering”, grand prix międzynarodowego festiwalu „Słowiańskie Żagle”, oraz nagrodę specjalną na festiwalu rockowym „Taras Bulba”. Występowała w programie telewizyjnym „Spotkania z balladą”.

Śpiewać zaczęła zafascynowana dawnymi ludowymi pieśniami Ukrainy, które wykonuje w niepowtarzalny sposób. Zanim przeniosła się do Polski, zagrała tam w jedenastu filmach i programach ukraińskiej TV1. Na koncercie usłyszymy także pieśni Okudżawy w oryginalnej interpretacji Łady oraz romanse rosyjskie. Pieśniarka urodziła się w zamieszkałej głównie przez Żydów dzielnicy Kijowa - Podolu. Tamtejsze dzieci z żydowskich rodzin były towarzyszami zabaw jej dzieciństwa, stąd fascynacja pieśniami rosyjskich i ukraińskich Żydów – z tą częścią repertuaru Łada Gorpienko wystapi podczas Dni Dialogu Judaistyczno-Chrześcijańskiego w styczniu przyszłego roku.

Artystce na scenie towarzyszyć będzie znakomity gitarzysta Grzegorz Gryboś.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group