Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1214
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/powiat świdnicki: Lany Poniedziałek

Poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 9:04
Aktualizacja: Środa, 15 kwietnia 2020, 14:06
Autor: red
Świdnica/powiat świdnicki: Lany Poniedziałek
Fot. red
Polewanie wodą to wieloletnia tradycja , lecz wiadro zimnej wody wylanej na głowę nie należy do przyjemności. Do niedawna sprawcy takich zdarzeń musieli się liczyć z konsekwencjami. Dziś, z racji panującej pandemii, raczej trudno się spodziewać osób ryzykujących przebywaniem na zewnątrz i zajmujących się polewaniem głów.

Święta Wielkanocne dla wielu młodych ludzi, to święta kojarzące się nie tylko z pisankami czy zajączkiem, ale przede wszystkim z lanym poniedziałkiem. Jak co roku na osiedlach, przed kościołami na miejskich skwerach spotkać mozna było młodzież z wiadrami pełnymi wody, czyhającą na przechodniów.

Poniedziałek Wielkanocny zdecydowanie częściej nazywany jest Lanym Poniedziałkiem lub Śmigusem–Dyngusem. A wszystko za sprawą charakterystycznych dla tego dnia zwyczajów.

W tradycji ludowej Lany Poniedziałek wiązał się ze starosłowiańskimi wiosennymi obrzędami na cześć płodności, dlatego to zwykle kawalerowie polewali młode dziewczęta lub odwrotnie.

Pierwotnie zwyczaj obejmował także smaganie gałązkami wierzby, co miało symbolizować rytualne oczyszczenie z wszelkich duchowych win (śmigus). Druga część (dyngus) obejmowała wręczanie podarków wędrownym, którzy w zamian za to powstrzymywali się od psotnych uczynków.

Na wsiach tradycją było robienie psikusów sąsiadom. Zamieniano bramy, na dachach umieszczano narzędzia rolnicze, a także chowano wiadra na wodę. Obecnie tradycja Lanego Poniedziałku związana jest raczej wyłącznie z polewaniem wodą.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group