Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 995
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Lat cała kopa świebodzickiej biblioteki

Sobota, 9 października 2010, 8:04
Aktualizacja: 8:06
Autor: red.
Świebodzice: Lat cała kopa świebodzickiej biblioteki
Fot. UM Świebodzice
Kopa czyli 60. I właśnie taki jubileusz świętuje Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. Wprawdzie rocznica ta przypadła w roku ubiegłym, jednak ze względu na obchody 730–lecia miasta została ona przeniesiona na 2010 rok.

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w czwartek, 7 października. W Miejskim Domu Kultury spotkała się ponad setka gości: byłych i obecnych pracowników biblioteki, osób związanych z lokalną kulturą, samorządem. Obecny był burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz wraz z zastępcami: Zbigniewem Opalińskim i Ireneuszem Zyską. Wśród gości byli także: Dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu – Andrzej Tyws, wicedyrektor Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze – Alicja Raczek, Przewodnicząca Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Alicja Leszczyńska, Dyrektor Wydawnictwa i Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu – Sylwia Bielawska, dyrektorzy bibliotek w Świdnicy, Wałbrzychu, Strzegomiu, Żarowie, Strzelinie, dyrektorzy szkół, nauczyciele bibliotekarze, i wielu innych.

Ale byli także i goście wyjątkowi – jak chociażby wnuczka Klary i Antoniego Lisów, twórców biblioteki – Joanna Lis, syn Alicji i Władysława Nogieciów (to na bazie ich domowego księgozbioru powstawał księgozbiór biblioteczny)– Piotr Nogieć, pracownicy biblioteki – obecni i dawni – Danuta Jędrowiak – pracownica Biblioteki i jej kierownik w latach 1970 – 1974, Marta Knoska, pracowała w oddziale dziecięcym od 1967 roku, kierownik oddziału dziecięcego.

Okolicznościowe przemówienie wygłosiła dyrektor biblioteki, Małgorzata Grudzińska, wskazując na najważniejsze dla działalności biblioteki kwestie. Po pierwsze - dobry klimat rozwijany przez władze miasta dla działalności kulturalnej, dużą ilość publikacji o Świebodzicach oraz utworzenie Świebodzickiej Biblioteki Cyfrowej w zasobach Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej. Następnie obejrzeliśmy film pokazujący historię świebodzickiej placówki. Zebrani wysłuchali także wykładu okolicznościowego pana Ryszarda Turkiewicza, przez wiele lat dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, poety, obecnie członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Po części oficjalnej burmistrz Bogdan Kożuchowicz wręczył listy gratulacyjne i nagrody pracownikom biblioteki. Finałową częścią spotkania był świetny występ uzdolnionej wokalnie i muzycznie młodzieży, uczestniczącej w projekcie upowszechniania kultury pn. Zabawy dźwiękiem, finansowanym ze środków gminy. Projekt ten zrealizowało Stowarzyszenie Bona Fide, którego szefem jest Łukasz Kwadrans, obecny zresztą na uroczystościach. Było to widowisko, na które złożyły się piosenki polskich wykonawców jak i autorskie utwory Dariusza Jarosa, który również akompaniował i był instruktorem tych warsztatów. - To były najlepiej wydane pieniądze gminne w tym roku - powiedział burmistrz Kożuchowicz po koncercie a jego zachwyt podzieliła entuzjastycznie cała publiczność, nagradzając młodych artystów gorącymi brawami.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group