Niedziela, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 781
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Latanie i pomaganie

Wtorek, 6 września 2022, 17:38
Autor: red
Świebodzice: Latanie i pomaganie
Fot. UM Świebodzice
Wydarzenie wysokich lotów, tak z pewnością można nazwać dwudniowy X Jubileuszowy Piknik Lotniczy, który odbył się na lądowisku gminnym w Świebodzicach 3 i 4 września.

Pogoda dopisała, chociaż w sobotę uczestników przywitały mocniejsze porywy wiatru. Od pierwszych startów o godzinie 11:00 lotników obserwowali przybyli licznie mieszkańcy i turyści. Piknik Lotniczy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez tego rodzaju w regionie, a za sprawą zainteresowania mediów również coraz bardziej znana w kraju. Organizatorzy wydarzenia Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach na czele z Prezesem Dariuszem Błaszczykiem, dbają o ciągłe rozwijanie scenariusza i urozmaicanie atrakcji, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Lotników aktywnie wspierają włodarze, dla których rozwojów lotniska i promocja awiacji są bardzo ważnym elementem rozwoju miasta.

Oficjalnego rozpoczęcia Pikniku Lotniczego dokonali o godzinie 15:00 wspólnie Prezes TLS Dariusz Błaszczyk i Burmistrz Miasta Świebodzice Paweł Ozga, którzy serdecznie powitali wszystkich przybyłych. W wydarzeniu uczestniczyli również Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański, Sekretarz Miasta Sabina Cebula, Prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej, Radni Rady Miejskiej m.in. Janusz Kościukiewicz, Adam Pofelski, Jan Klepiec oraz Poseł na Sejm RP, Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska i Posłanka na Sejm Katarzyna Izabela Mrzygłocka.

Burmistrz Miasta w ciepłych słowach podziękował członkom Towarzystwa Lotniczego za wszystkie działania podejmowane na rzecz promocji Gminy Świebodzice na arenie krajowej i międzynarodowej. Do zebranych zwrócił się również Prezydent Wałbrzycha, który podkreślał ważną rolę świebodzickiego lotniska w rozwoju całej Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Burmistrz Miasta przekazał na ręce Prezesa TLS Dariusza Błaszczyka piękny Puchar Jubileuszowy za całokształt działań towarzystwa oraz wręczył trofea najlepszym spadochroniarzom biorącym udział w Zawodach na celność lądowania. Drugiego dnia spektakularny skok w tej kategorii już tradycyjnie oddał Azja Jacek Brzeziński, który skoczył z Polską flagą.

Podczas Pikniku odbyła się piękna akcja zbiórki środków na leczenie małego Antosia, który urodził się z połową serduszka. Jest to bardzo ciężka wada, a pomóc w powrocie do zdrowia, może jedynie kosztowne leczenie za granicą. W akcję wsparcia włączyli się licznie wolontariusze, którzy spacerowali z puszkami po lotnisku, pasjonaci motoryzacji, którzy wozili chętnych swoimi maszynami (quadami, motocyklami, autami) za symboliczną opłatą. Za datek można było również pomalować buzię lub zapleść warkoczyk na stoisku prowadzonym przez młodzież z Zespołu Szkół pod woidzą Dyrektor Magdaleny Pawiłojć oraz nauczycielki Anety Kąsiel, wybrać kolorowego pluszaka, czy spróbować pysznych ciast przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bolesławicach, serwowanych z uśmiechem przez Kierowniczkę Klubu Senior + Agatę Koperską. W koordynowaniu akcji pomagał również niezawodny Maciej Więcek.

Wśród licznych tegorocznych atrakcji Jubileuszowej edycji Pikniku największym zainteresowaniem cieszyły się podniebne pokazy Grupy Akrobacyjnej Żelazny. Pętle, świece i defilady nagradzano gromkimi brawami, jednak największe owacje piloci otrzymali za utworzenie na niebie serca dla Świebodziczan. Wiele osób zainteresowanych było również lotem Antkiem Wiedeńczykiem. Ten zabytkowy An-2, o numerze burtowym 7447, wyprodukowany został w 1967 roku w Mielcu, a sławę zyskał dzięki brawurowej ucieczce grupy lotników z komunistycznej Polski do Wiednia w 1982 r.

Niemałą popularnością cieszyły się również przejazdy czołgiem, strzelanie do celu, czy przygotowane dla najmłodszych zajęcia plastyczno-sprawnościowe w kolorowej strefie zabaw, prowadzonej przez niezawodnych harcerzy ze szczepu IMAGO pod dowództwem Komendanta Karola Marcyniuka.

Dwa dni minęły bardzo szybko, jednak niesamowite emocje pozostaną z nami na długo. Tymczasem Członkowie Towarzystwa Lotniczego już planują koleją edycję wydarzenia za rok.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group