Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 981
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Lekarze z oddziału noworodkowego apelują do odwiedzających

Wtorek, 1 marca 2011, 7:34
Aktualizacja: 8:51
Autor: KO
Świdnica: Lekarze z oddziału noworodkowego apelują do odwiedzających
Fot. Wiktor Bąkiewicz
– Na oddział noworodkowy nie powinny wchodzić osoby choćby ze śladem kataru – mówi doktor Bożena Kubicka, specjalista pediatra neonatolog z Oddziału Fizjologii i Patologii Noworodka z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodka w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym Latawiec w Świdnicy. – Najlepiej, żeby mamę i dziecko odwiedzał tylko jego ojciec – dodaje ordynator Jan Zieńczuk.

W Świdnicy i w okolicach szaleją wirusy RSV. U osoby dorosłej wywołują one objawy zwykłego przeziębienia – lekki katar czy kaszel, lekkie osłabienie. Ale dla dzieci, a już niemowląt w szczególności, są one śmiertelnie niebezpieczne! A przy tym bardzo łatwo się rozprzestrzeniają.

- Drogi infekcji są dwie: oddechowo-kropelkowa i kontaktowa, co oznacza, że wirusa do szpitala można przynieść na ubraniu, na pluszowym misiu - mówi doktor Zieńczuk. - Nawet osoby zdrowe są więc taśmą transportującą te wirusy.

Aby ustrzec najmłodszych, bezbronnych pacjentów, lekarze z oddziału noworodkowego apelują: - Niech rodziny i znajomi nie mają za punkt honoru odwiedzenie świeżo upieczonej mamy w szpitalu, raczej niech potem pomogą jej w domu przy opiece nad maluszkiem - mówią zgodnie doktor Kubicka i doktor Zieńczuk.

Czym charakteryzują się wirusy RSV i jak ustrzec przed nimi dzieci? O tym rozmawiamy z doktorem Janem Zieńczukiem w dziale Dialogi Świdniczki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group