Środa, 17 kwietnia
Imieniny: Rudolfa, Roberta
Czytających: 1331
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Lekcja o samorządzie

Sobota, 11 lutego 2023, 7:28
Autor: red
Gmina Świdnica: Lekcja o samorządzie
Fot. Gmina Świdnica
Żywa lekcja o samorządzie gminnym w siedzibie Urzędu Gminy była cennym doświadczeniem dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej, pozwalającym im na bezpośrednie zetknięcie się z funkcjonowaniem samorządu na poziomie lokalnym.

Podczas spotkania z wójt gminy Świdnica Teresą Mazurek, zastępcą Bartłomiejem Strózikiem, sekretarz gminy Jadwigą Generowicz, skarbnik gminy Anną Szymkiewicz uczniowie mieli okazję zadawać pytania i uzyskać odpowiedzi na swoje wątpliwości, poznać różne aspekty funkcjonowania samorządu gminnego jakie są ich prawa i obowiązki jako obywateli.

- Bardzo lubię rozmawiać z młodzieżą i tego mi brakowało w okresie pandemii. Cieszę się, że po blisko 3 latach wracamy do dobrych praktyk przekazywania wiedzy samorządowej naszym uczniom – podkreśla wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Lekcje wiedzy samorządowej skupiają się na uczeniu zasad i mechanizmów funkcjonowania samorządu, w tym na poziomie lokalnym. Celem tych lekcji jest umożliwienie uczniom zrozumienia, jak działa samorząd gminy, jakie są jego obowiązki oraz jak mieszkańcy mogą brać udział w procesach decyzyjnych i wprowadzać zmiany w swoich społecznościach. Zatem w dyskusji pojawiały się pytania o drogi, chodniki, ścieżki rowerowe czy kwestie kolei dużych prędkości, czy pomniki historii. W odpowiedzi zastępca wójt gminy Bartłomiej Strózik informował o przystąpieniu do budowy singletracków w Bystrzycy Górnej oraz Lubachowie. Ta wiadomość z pewnością ucieszy miłośników dwóch kółek. Młodzież z zaangażowaniem podkreślała też dbałość o pomniki historii, co spotkało się z dużym uznaniem wójt gminy Świdnicy Teresy Mazurek. Skarbnik gminy Anna Szymkiewicz omawiała źródła finansowania gminy, podkreślając że w sprawozdaniach finansowych, tak jak w matematyce wszystko musi się zgadzać i wynikać z pewnych działań. W naszych raportach wszystko musi grać co do jednego grosza – mówiła skarbnik gminy.

W trakcie zwiedzania urzędu uczniowie mogli zobaczyć, jak wygląda codzienna praca wójta i jego zespołu. Spotkanie było również okazją do rozwijania zainteresowań uczniów w zakresie wiedzy samorządowej i zachęcenia ich do udziału w życiu publicznym. Już niebawem będą mogli ją wykorzystać bowiem przed uczniami konkurs wiedzy o Laur Młodego Samorządowca.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group