Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 831
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Leksykon historii wsi powiatu świdnickiego do 1945 roku

Środa, 20 czerwca 2018, 17:06
Autor: red
powiat świdnicki: Leksykon historii wsi powiatu świdnickiego do 1945 roku
Fot. UM Strzegom
W ubiegłym tygodniu na rynku księgarskim ukazała się nowa książka poświęcona ziemi świdnickiej – "Leksykon historii wsi powiatu świdnickiego do 1945 r." Patronat na publikacją objął burmistrz Strzegomia – Zbigniew Suchyta.

- To pierwsze kompendium wiedzy na ten temat, wydane w języku polskim, które obejmuje historię wszystkich wsi znajdujących się obecnie w granicach administracyjnych powiatu, ale nie tylko. Przybliżyliśmy także dzieje tych miejscowości, które już nie istnieją lub zostały włączone do większych jednostek terytorialnych - mówi autor książki, świdnicki historyk Sobiesław Nowotny.

W sumie w Leksykonie opisanych zostało ponad 120 wsi znajdujących się niegdyś i obecnie w granicach powiatu świdnickiego, w tym wszystkie wsie znajdujące się na terenie gminy Strzegom.

Dzięki badaniom archiwalnym udało mu się odkryć wiele nowych faktów lub poprawić błędne informacje, które funkcjonowały do tej pory. Trudno nie przeceniać znaczenia tej pozycji dla osób, które interesują się historią naszej małej Ojczyzny. Z pewnością nie wyczerpuje ona tematyki bogatej historii ziemi świdnickiej, niemniej zawiera pokaźną ilość informacji, które pozwalają poznać dzieje miejscowości powiatu świdnickiego.

- W leksykonie pominięto natomiast celowo hasłowe ujmowanie opisów przysiółków i kolonii, gdyż częstokroć, ze względu na brak danych źródłowych, opisy te miałyby formę jednozdaniową. Na ile są znane, wyróżnione one jednak zostały w odrębnej tabeli umieszczonej na końcu książki, która prezentuje obecne polskie i dawne niemieckie nazwy miejscowości - dodaje dziennikarz i publicysta Andrzej Dobkiewicz, współautor i wydawca leksykonu. Książka jest wzbogacona ilustracjami prezentującymi fragmenty opisywanych miejscowości, wykonanymi przed 1945 r.

Ponad trzystustronicową książkę w formacie B5 i twardej oprawie można nabyć w redakcji "Wiadomości Świdnickich" w Świdnicy, w księgarni "Eureka" (Świdnica, Rynek) oraz zamówić e-mailem: wydawnictwo@errata.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group