Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 582
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobromierz: Leśna Akademia Sportu u Brzechwiaków

Środa, 4 października 2017, 9:28
Aktualizacja: 9:30
Autor: red
Dobromierz: Leśna Akademia Sportu u Brzechwiaków
Fot. UG Dobromierz
Na przełomie czerwca i września 15 uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu uczestniczyło w projekcie edukacyjnym: Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży (LAS).

Celem projektu była promocja aktywności ruchowej dzieci i młodzieży z terenów wiejskich, czyli pokazanie uczniom różnych sposobów i możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego oraz kształtowanie zdrowego stylu życia, będących alternatywą dla gier komputerowych i oglądania telewizji.

Zajęcia sportowe były tak zaprojektowane, że odbywały się zarówno w hali sportowej szkoły oraz na świeżym powietrzu, na boisku szkolnym i terenach leśnych, z wykorzystaniem dostępnej tam infrastruktury sportowej i rekreacyjnej (trasy turystyczne, rowerowe, ścieżki dydaktyczne, leśne kompleksy promocyjne). Zajęcia służyły zwiększeniu aktywności fizycznej oraz popularyzacji pozytywnego nastawienia do sportu wśród dzieci.

W ramach programu prowadzone były cykliczne pozalekcyjne zajęcia lekkoatletyczne - łącznie 12 godzin, z jednoczesnym wykorzystaniem infrastruktury szkolnej i leśnej. Zajęcia ruchowe były uzupełniane o zagadnienia z szeroko rozumianej edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Podczas treningów Brzechwiaki poprzez zabawy lekkoatletyczne i tory przeszkód z wykorzystaniem różnych przyborów tj. drabinka koordynacyjna, płotki, oszczep młodzieżowym, pałeczki sztafetowe czy piłki lekarskie, doskonalili swoje zdolności motoryczne i umiejętności techniczne w lekkiej atletyce. Ponadto dzieci uczestniczyły również w rajdzie terenowym. Podczas pieszej wycieczki zwiedzały zabytki w najbliższej okolicy, a po dotarciu do wyznaczonego punktu zorganizowały ognisko z kiełbaskami oraz dobrze się bawiły.

Zwieńczeniem cyklu zajęć był udział młodych lekkoatletów w Olimpiadzie Sportowej, w której uczestniczyły również gwiazdy sportu - polscy mistrzowie w konkurencjach lekkoatletycznych - Sebastian Chmara i Paweł Januszewski. Olimpiada odbyła się 28 września w szkole w Dobromierzu. Uczestniczyło w niej 9 szkół - około 150 uczniów, którzy stanęli w szranki.

Ceremonii otwarcia towarzyszyli: wójt Gminy Dobromierz Jerzy Ulbin, przedstawiciele Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, znani sportowcy oraz zawodnicy wraz opiekunami.

Olimpiada podzielona była na część edukacyjną i sportową. W części pierwszej dzieci spotkały się z gwiazdami lekkiej atletyki, którzy w ciekawy sposób przybliżyli najważniejsze wydarzenia i zwycięstwa gwiazd "Królowej Sportu". Następnie odbył się quiz dotyczący lekkiej atletyki.

W części drugiej - sportowej, nastąpiło oficjalne otwarcie Olimpiady LAS - odczytano apel olimpijski, odbyło się ślubowanie sportowców oraz uroczyste zapalenie znicza olimpijskiego. Następnie pod okiem mistrzów uczniowie mogli praktycznie poznawać technikę i tajniki różnych dyscyplin lekkoatletycznych. Uczestniczyli w licznych konkurencjach sportowych: bieg koordynacyjny, rzut oszczepem, bieg przez płotki, skok w dal. Na zakończenie szkoły rywalizowały w finałowej sztafecie. Rywalizacja była bardzo zacięta. Uczniowie byli pełni zapału i walczyli o zwycięstwo z wielkim zaangażowaniem.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki i medale, a szkoły puchary. Zadbano również o ciepły posiłek, napoje i owoce.

Dzięki udziale w zajęciach Leśnej Akademii Sportu i Olimpiadzie uczniowie mieli możliwość bliżej poznać i polubić LEKKĄ ATLETYKĘ - KRÓLOWĄ SPORTU.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group