Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1230
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Licealiści uczyli się... czytać

Czwartek, 3 marca 2011, 18:20
Aktualizacja: 18:21
Autor: GrA
Świdnica: Licealiści uczyli się... czytać
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Jak czytać ze zrozumieniem? Jak poprawnie analizować i interpretować przeczytane teksty? Młodych świdniczan szkolił dziś doktor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z lekcji czytania skorzystało jednak niewielu uczniów świdnickiego II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. - Ma być bardzo kameralnie - zapowiadał chwilę przed rozpoczęciem spotkania zastępca dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy Jacek Iwancz.

Młodzi świdniccy licealiści wspólnie z doktorem Jerzym Franczakiem omówili jedną z baśni braci Grimm - „Wrzeciono, czółenko i igła”. Tekst, choć krótki, niósł w sobie wiele treści.

A wszystko odbyło się w ramach akcji „Lekcja Czytania z…” organizowanej od ponad roku w polskich liceach przez „Tygodnik Powszechny”. - Ponad rok temu przeczytałem w „Tygodniku Powszechnym” o całej akcji, pomyślałem wówczas: dlaczego nie zorganizować takiej akcji w naszej szkole - mówił na początku spotkania w świdnickim liceum Maciej Krogel, tegoroczny maturzysta świdnickiego II Liceum Ogólnokształcącego i pomysłodawca zorganizowania akcji w Świdnicy. - Lekcje czytania odbywają się w szkołach z całej Polsce. Długo, więc trwało zanim wyznaczono termin dla nas.

Początkowo do Świdnicy miał przyjechać Grzegorz Jankowicz, redaktor „Tygodnika Powszechnego” i TVP Kultura, juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, tłumacz, wykładowca literatury polskiej (pisaliśmy o tym: tutaj). W ostatniej chwili zastąpił go Jerzy Franczak, stypendysta Ministerstwa Edukacji Narodowej, tygodnika „Polityka”, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W latach 1999-2006 redaktor naczelny pisma literacko-artystycznego „Nowy Wiek”. Stały współpracownik innych periodyków kulturalnych, m.in. „Twórczości”. Jest pracownikiem Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych, naucza także w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Bierze udział w pracach grup badawczych, zajmujących się współczesną literaturą. W TVP Kultura prowadzi program poświęcony nowościom wydawniczym. Jest także autorem wielu książek i artykułów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group