Czwartek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 691
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Likwidacja ulgi górskiej

Niedziela, 17 marca 2019, 17:36
Autor: red
Na wniosek Ministerstwa Rolnictwa Urząd Marszałkowski przeprowadził na terenie całego kraju badania dotyczące ilości gruntów rolnych położonych powyżej 350 m nad poziomem morza.

Na ich podstawie i zgodnie z Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego 4 miejscowości w gminie Świdnica nie osiągnęły wymaganego wskaźnika, w którym co najmniej 50 % użytków rolnych jest położonych powyżej 350 m nad poziomem morza. Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek podjęła działania w stosunku do Lutomi Górnej i Lubachowa o ponowne ustalenie wskaźników.
- Zdajemy sobie sprawę, że te ulgi powinny zostać. Nowe zmiany oznaczać będą iż rolnicy będą płacić wyższy podatek rolny – podkreśla wójt gminy.

W całym województwie dolnośląskim łącznie 21 miejscowości nie zakwalifikowało się do terenów górskich, czy podgórskich dla celów obniżenia podatku rolnego. W gminie Świdnica dotyczyć to będzie: Bystrzycy Górnej- 10,4%, , Lubachowa 47,3%, Lutomi Górnej 49,72%, Witoszowa Górnego 16,35%. Oznacza to, że w tych 4 ww. miejscowościach od 2019 r. ulga dla terenów podgórskich i górskich nie będzie obowiązywać.

Ostatecznie tylko 2 miejscowości w gminie Świdnica tj. Pogorzała i Modliszów utrzymały wymagany wskaźnik powyżej 50% i tym samym ulga dla terenów podgórskich i górskich będzie w dalszym ciągu obowiązywać.

Dla przypomnienia:

Ulga dla terenów podgórskich i górskich. Podatek rolny od gruntów położonych na terenach podgórskich i górskich obniża się o 30% dla gruntów klas I, II, IIIa, III i IIIb, a o 60% dla gruntów klas IVa, IV i IVb. Przy czym według ustawy za miejscowości położone na terenach podgórskich i górskich uważa się miejscowości, w których co najmniej 50% użytków rolnych jest położonych powyżej 350 m nad poziomem morza. Wykaz tych miejscowości w danym województwie ustala sejmik województwa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group