Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 983
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Likwidatorzy katastrofy w Czarnobylu z wizytą w Krzyżowej

Niedziela, 6 kwietnia 2014, 9:31
Aktualizacja: 14:02
Autor: red.
Krzyżowa: Likwidatorzy katastrofy w Czarnobylu z wizytą w Krzyżowej
Fot. UG Świdnica
W dniach 8–14 kwietnia na terenie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego odbędzie się spotkanie edukacyjno – informacyjne organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Akcji „Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukushimy”. Udział w nim wezmą likwidatorzy skutków katastrofy w Czarnobylu oraz świadkowie wydarzeń w Fukushimie, by opowiedzieć o swoich przeżyciach i doświadczeniach.

W kwietniu w ponad dwudziestu polskich miastach odbędą się wydarzenia edukacyjno – informacyjne organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Akcji „Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukushimy”. W tym samym czasie podobne wydarzenia organizowane będą także w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii.

Choć od katastrofy w Czarnobylu minęło 28 lat, dramat ofiar trwa nadal. W wyniku promieniotwórczego skażenia po wybuchu elektrowni trzeba było wysiedlić 350 tysięcy osób, a w promieniu 30 kilometrów od zakładu trzeba było utworzyć strefę zamkniętą. Co najmniej dwa miliony mieszkańców Ukrainy i Białorusi cierpi na choroby wywołane promieniowaniem, w tym nowotwory, choroby serca czy wady rozwojowe u dzieci. Większość z nich, z powodu sytuacji ekonomicznej w tych krajach i rozmyślnej polityki władz, ukrywających rzeczywiste rozmiary następstw katastrofy pozbawionych jest statusu ofiary Czarnobyla i związanych z nim praw.

Dla przeszło 400 tysięcy wojskowych i cywilów, jacy bezpośrednio po wybuchu reaktora z narażeniem życia brali udział w likwidacji skutków katastrofy 26 kwietnia 1986 r. był początkiem długiej walki ze skutkami napromieniowania i radziecką, a później ukraińską biurokracją, odmawiającą czarnobylskim „likwidatorom” prawa do podstawowych świadczeń socjalnych i opieki medycznej, jakiej wymagają. Jednym z nich jest Vladimir Volchenko, gość spotkania, który w roku 1986 dowodził tajnym Batalionem Chemicznym 731.

Zapraszamy na spotkanie z panem Volchenko, na którym przedstawi on swoją historię i podzieli się doświadczeniami z okresu likwidacji skutków katastrofy w Czarnobylu. Organizatorem spotkania jest Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego we współpracy z Internationales Bildungs-und Begegnungswerk z Dortmundu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group