Sobota, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 230
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

List Rzecznika Praw Dziecka

Wiadomości: Świdnica
Piątek, 1 czerwca 2012, 9:00
Aktualizacja: 9:04
Autor: red
Fot. użyczone
1 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka.Z tej okazji rzecznik Marek Michalak wystosował list do wszystkich dzieci i ich opiekunów

Nie tak dawno, bo 16 września ubiegłego roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Nawet się nie obejrzeliśmy, a dzisiaj – w Międzynarodowym Dniu Dziecka – rozpoczynamy 6 miesiąc tego intensywnego okresu upowszechniania praw dziecka.
Janusz Korczak powiedział kiedyś „Nie ma dzieci – są ludzie”. Właśnie tę myśl Starego Doktora wybrałem na motto obchodów Jego roku. Ten wielki i mądry pedagog zwraca bowiem naszą uwagę na fakt, że dziecko jest osobą, jest człowiekiem – a nie zadatkiem na człowieka. Jest człowiekiem tu i teraz. Ma godność oraz prawa, obywatelskie miejsce w rodzinie, szkole, społeczności lokalnej – w całym społeczeństwie. Dziecko jest takim samym człowiekiem, jak każdy dorosły człowiek i dzięki temu ma prawo do szacunku. Szacunku, którego – my dorośli – oczekujemy od urzędnika, policjanta, sędziego, nauczyciela czy przełożonego. Jeśli więc chcemy, by nasze dzieci okazywały szacunek względem drugiego człowieka, a także były gotowe w przyszłości poświęcać swój czas rodzinie – musimy je wychować w duchu miłości i poszanowania godności innych. Pamiętajmy, że mądre wychowanie to połączenie ogromnej dawki witaminy „M”, czyli miłości z konsekwencją i wyznaczaniem granic i zasad, których wszyscy będziemy przestrzegać. „Wychowywać to znaczy: nie deptać, nie poniewierać, nie gasić, spieszyć, dziecko ma prawo by było tym czym jest” przekonywał Korczak.
Korzystając z tej wyjątkowej okazji chciałbym zwrócić Państwa uwagę na dziecięce prawo, o którego przestrzeganie coraz częściej upominają się młodzi ludzie. Mam na myśli prawo do wyrażania własnego zdania. Nie bójmy się nie tylko słuchać, ale też słyszeć to, co ma nam do powiedzenia dziecko. Młodzi ludzie chcą dzielić się z nami swoimi obserwacjami, wrażeniami, refleksjami. Pragną współuczestniczyć w kreowaniu otaczającej nas rzeczywistości. Warto wsłuchiwać się w potrzeby najmłodszych i prowadzić z nimi dialog.
„Dziecko jest istotą rozumną, zna dobrze potrzeby, trudności i przeszkody swojego życia. Nie despotyczny nakaz, narzucone rygory i nieufna kontrola, ale taktowne porozumienie, wiara w doświadczenie, współpraca i współżycie”.
Nie bójmy się sięgać do dorobku Janusza Korczaka – Dzień Dziecka będziemy wówczas obchodzić przez okrągły rok! Tego wszystkim dorosłym i ich podopiecznym z całego serca życzę.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 3-06-2012 17:44
:-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group