Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 683
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: List Rzecznika Praw Dziecka z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Poniedziałek, 13 października 2014, 10:04
Aktualizacja: 11:45
Autor: red.
Kraj: List Rzecznika Praw Dziecka z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Fot. archiwum
Poniżej przedstawiamy list Rzecznika Praw Dziecka z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Szanowni Państwo,

obchody Dnia Edukacji Narodowej to święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty. Tegoroczne wydarzenie będzie miało wyjątkowy, jubileuszowy charakter. W 2014 roku przypadają bowiem niezwykle ważne – zarówno dla Polski, jak i całego świata rocznice - 25. rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o Prawach Dziecka oraz 25 - lecie pierwszych wolnych wyborów. Także w tym roku, nieco ponad miesiąc temu, swoją przygodę z edukacją rozpoczęli sześcioletni uczniowie. Pozwólmy im zdobywać wiedzę i czerpać radość z wkroczenia w kolejny etap kształcenia.

Wychowywanie i nauczanie młodych ludzi to niezwykle odpowiedzialne zadanie zarówno dla rodziców, jak i dla kadry nauczycielskiej. Każdy dorosły, który aktywnie uczestniczy w życiu dziecka, powinien w rozsądny sposób wpływać na kształtowanie się postaw młodego człowieka. To od dorosłych zależy, na jakiego dorosłego wyrośnie dziecko, jakim wartościom będzie hołdowało oraz w jaki sposób będzie funkcjonowało w społeczeństwie. Poza przekazywaniem wiedzy, nauczyciele i wychowawcy powinni uczyć swoich wychowanków ważnych wartości takich, jak szczerość, uczciwość czy tolerancja dla innych ludzi i ich przekonań. Wiem, że jest to nieustająca i trudna praca, ale ufam, że nasza kadra nauczycielska jest do tego doskonale przygotowana.

Odwołując się do kanonu polskiej literatury, która pełna jest cennych dla nas rad i wskazówek, pozwolę sobie przytoczyć przykład, który każdy wychowawca i nauczyciel powinien sobie wziąć głęboko do serca. Stefan Żeromski w noweli „Siłaczka” podjął wciąż aktualny temat postawy nauczyciela wobec uczniów, postawy człowieka myślącego. W polskiej edukacji potrzeba „Siłaczek” i „Siłaczy” z zapałem do pracy. Będąc pedagogiem wiem doskonale, ile wysiłku trzeba włożyć w tę pracę. Wiem także, jak wielką radością i dumą napawa obserwowanie postępów podopiecznych, ich sukcesów i życiowych radości.

Jako Rzecznik Praw Dziecka chciałbym podziękować za cały trud wychowania i nauczania. Za wszystkie sprawdzane kartkówki, nieprzespane noce, wiarę w uczniów – za ogrom pracy na rzecz młodego człowieka.

W dniu tak ważnego święta życzę wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom oświaty pokładów nowych sił, charyzmy oraz zapału do pracy z uczniami – szczególnie z tymi, którzy niedawno rozpoczęli swoją edukację. To od nich zależy przyszłość, ale to my możemy nadać jej kształt. Winniśmy wyposażyć młodych ludzi we wszystkie potrzebne w dorosłym życiu umiejętności, służyć im dobrą radą i po ludzku być dla nich życzliwymi przyjaciółmi. Życzę także wielu chwil radości w Państwa pracy, satysfakcji z wykonywanych obowiązków i wielu sukcesów.

Z wyrazami szacunku
Marek Michalak

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group