Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 573
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Lorentz poszukuje skarbów. I zaczyna od Świdnicy!

Sobota, 14 maja 2016, 7:31
Aktualizacja: 21:21
Autor: opr. red.
Świdnica: Lorentz poszukuje skarbów. I zaczyna od Świdnicy!
Fot. użyczone
Zapraszamy na ciekawy wykład do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

Skrzynkę wódki kosztowało członków wyprawy rewindykacyjnej, jaka w 1945 roku wyruszyła z Warszawy do Świdnicy, zdobycie ksiąg magazynowych zawierających precyzyjne informacje o dziełach sztuki ukrytych na Dolnym Śląsku. To jedna z historii, jakie wydarzyły się naprawdę. Inne - związane z poszukiwaniem ukrytych na Dolnym Śląsku skarbów, w tym głównie tych zrabowanych Polakom przez Niemców podczas II wojny światowej - będzie można usłyszeć 19 maja w Sali Cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

Tego dnia o godz. 17.00 odbędzie się niezwykle ciekawy wykład „Lorentz poszukuje skarbów. Świdnica w 1945 r.”, który wygłosi prof. Alina Kowalczyk - córka Stanisława Lorentza, wybitnego historyka sztuki.

Stanisław Lorentz w czasach II wojny światowej i tuż po niej zasłużył się m.in. w akcji ratowania dóbr kultury polskiej i najcenniejszych zabytków. Uczestniczył w czynnościach zabezpieczenia i rewindykacji dzieł znalezionych na poniemieckim Śląsku w tzw. skrytkach Grundmanna i składach. Był organizatorem polskich wypraw rewindykacyjnych na Śląsk. Świdnica, jak wynika ze wspomnień członków tych wypraw, miała bardzo duże znaczenie dla całej akcji związanej zarówno z ukrywaniem przez niemieckiego konserwatora Guntera Grundmanna dzieł niemieckich i tych zrabowanych m.in. Polakom, jak ich późniejszych odnajdywaniem przez Polaków. Prof. Jan Zachwatowicz, jeden z członków wyprawy rewindykacyjnej kierowanej przez Stanisława Lorenza, tak wspominał rolę Świdnicy po latach: "Jechaliśmy na Śląsk, przede wszystkim do Świdnicy. Było to duże centrum niemieckie, a od kolejarzy mieliśmy wiadomości, że pociągi dochodziły właśnie do Świdnicy i tam były rozładowywane" .

W czerwcu i lipcu 1945 r. grupa rewindykacyjna prof. Lorentza wysłała na Wawel z niemieckich składnic w Świdnicy, Prudniku i Dusznikach niemal sto ciężarówek wyładowanych dziełami sztuki, w większości zrabowanymi w Warszawie.

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miejski w Świdnicy i Miejska Biblioteka Publiczna. Spotkanie z profesor Kowalczyk poprowadzi świdnicki historyk – Sobiesław Nowotny.

Wstęp wolny, godz. 17.00, Miejsce: MBP, Sala Cysterska, ul. Franciszkańska 18 w Świdnicy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group