Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 951
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Lotnisko w Świebodzicach startuje

Niedziela, 21 lipca 2013, 8:15
Autor: red.
Świebodzice: Lotnisko w Świebodzicach startuje
Fot. UM Świebodzice
W pierwszym etapie powstanie dokumentacja projektowa, w kolejnych latach w Świebodzicach zobaczymy dwa pasy startowe, płytę postojową, hangar i zaplecze. Wartość inwestycji, która została określona jako priorytetowa dla Aglomeracji Wałbrzyskiej i Dolnego Śląska, to ok. 17 mln zł.

Te i inne konkrety pojawiły się na konferencji prasowej, którą w piątek, 19 lipca, odbyła się w Zamku Książ. Wzięli w niej udział: Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Tutaj, Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz oraz Jarosław Wróblewski, Wiceprezes Zarządu Spółki Port Lotniczy Wrocław S.A. Podczas konferencji Jerzy Tutaj oficjalnie przekazał burmistrzowi Świebodzic uchwałę Sejmiku Województwa Dolnośląskiego o przeznaczeniu 150 tys. zł na sporządzenie dokumentacji budowy lotniska w Świebodzicach. 50 tys. zł dołoży Gmina Świebodzice.

- To już nie idea, ale konkretne działanie - mówił marszałek Tutaj. - Lotnisko jest priorytetowym zadaniem dla Dolnego Śląska. Zakładam, że powstanie do 2020 roku. Będzie to lotnisko sportowo-dyspozycyjne, przewidziane dla małych samolotów pasażerskich.

- Bardzo dziękuję za wsparcie naszej idei i energię, przede wszystkim panu Jerzemu Tutajowi, bo od momentu, gdy poparł nasze starania, wizja budowy lotniska zaczęła nabierać realnych kształtów - podkreślał burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. - Dzisiaj idea lotniska staje się rzeczywistością, dzięki wielu osobom, które uwierzyły w to, że Świebodzice mogą stać się ważnym "oknem" komunikacyjnym dla tej części województwa. Zawsze wierzyłem, że w Świebodzicach będziemy latać.

Wsparcie dla budowy lotniska zadeklarował także prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
- To ważna inwestycja dla całej Aglomeracji Wałbrzyskiej, będziemy ją promować i wspierać jako strategiczne zadanie Aglomeracji - zapewniał prezydent. - Lotnisko to skuteczna forma logistycznego wsparcia dla regionu, zwłaszcza w kontekście jego ukształtowania

O roli świebodzickiego obiektu w tworzeniu sieci lokalnych lotnisk na Dolnym Śląsku mówił także wiceprezes Portu Lotniczego Jarosław Wróblewski.

- Świebodzice nie będą dla nas konkurencją, lecz uzupełnieniem - zaznaczał dodając, że w czasie Euro 2012 wrocławski port przyjął ponad 200 małych, kilkunastoosobowych samolotów. - Jest ich coraz więcej i takie właśnie będą kiedyś przylatywać do Świebodzic.

Dokumentacja techniczna lotniska będzie podstawą do ubiegania się o fundusze z programów europejskich w ramach nowego okresu programowania na lata 2014-2020. Jak wspomniał Jerzy Tutaj, świebodzickie lotnisko ma status priorytetowego wpisu nie tylko w Strategii województwa, ale także Kontrakcie Terytorialnym oraz na Liście Indykatywnej nowej perspektywy finansowej.

Przewiduje się, że na lotnisku w Świebodzicach powstaną dwa pasy startowe o długości 1000 m2: trawiasty i utwardzony; płyta postojowa, droga kołowania, hangar postojowy o pow. 100 m2, hangar techniczny 400 m2, kontenerowe zaplecze administracyjno-biurowe, lotniskowa stacja paliw, parking, ogrodzenie.

Starania o budowę lotniska dla małych samolotów burmistrz Bogdan Kożuchowicz podjął w momencie objęcia funkcji burmistrza czyli od 2006 roku. Pierwsze próby zawiązania stowarzyszenia gminnego lub nawet spółki nie powiodły się, bo okoliczne samorządy z rezerwą podchodziły do tematu. Dwa lata temu gmina Świebodzice przejęła lądowisko od Aeroklubu Wałbrzyskiego, a administrowanie obiektem powierzyła nowo powstałemu Towarzystwu Lotniczemu w Świebodzicach. Dzięki energii prezesa Grzegorza Glegoły już kilka miesięcy później lądowisko uzyskało wpis do rejestru lotnisk cywilnych, a w ubiegłym roku rozpoczęły się szkolenia szybowcowe. Lądowisko jest także miejscem Pikników Lotniczych, organizowanych dwa razy w roku dla mieszkańców regionu. Ale co najważniejsze - udało się zainteresować tematem lotniska władze wojewódzkie, czego efektem jest wpis do Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 i konkretne plany budowy lotniska dla małych statków powietrznych.

(UM Świebodzice)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group