Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 952
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lubachów: Lubachów podglądał Norwegów

Wtorek, 18 października 2016, 9:40
Autor: red
Lubachów: Lubachów podglądał Norwegów
Fot. Gmina Świdnica
Od 2 lat Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie bierze czynny udział w ogólnopolskim przedsięwzięciu edukacyjnym „Centra i Schroniska Bioróżnorodności”.

Dzięki tej współpracy dyrektor schroniska wziął udział w wizycie studyjnej do Norwegii.

Projekt „Centra i Schroniska Bioróżnorodności” ma na celu rozwijanie edukacji ekologicznej poprzez kontakt z przyrodą, poznawanie jej różnorodności podczas pobytów w schroniskach młodzieżowych. W projekcie zainicjowanym przez gminę Szczecin, Oddział Zachodniopomorski PTSM i Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Cuma” w Szczecinie, oprócz schroniska w Lubachowie w projekcie bierze udział 10 innych placówek z całej Polski.

Wynikiem współpracy z Hostelling International Norway było prawie tygodniowe spotkanie z kolegami z Norwegii. Uczestnicy wyprawy mieli możliwość podziwiać norweską przyrodę i zabytki kultury. Miejscem spotkań i rozmów były oczywiście tamtejsze schroniska młodzieżowe – w Oslo, Voss i Bergen. Obiekty te funkcjonują w Norwegii najczęściej na zasadzie franczyzy. Tylko 5 spośród 52 działających w Norwegii schronisk jest zarządzanych przez HI Norway. Ciekawym doświadczeniem dla dyrektorów i kierowników schronisk z Polski, był pobyt w HI Voss. To schronisko jest prowadzone przez trzech przedsiębiorców (franczyza), z których jeden posiada farmę upraw organicznych. Dlatego też, to pięknie położone schronisko stawia na ekologiczne wyżywienie – podkreśla Sebastian Krzywda, dyrektor Schroniska w Lubachowie.

Od lat Hi Norway wciela swoją misję, stawiając na ekonomię, ekologie i społeczny wolontariat. O wolontariat w schroniskach norweskich ubiega się wiele osób z całego świata. Jak wyjaśnił Egil Drange, sekretarz generalny regionu zachodniego HI Norway – promujemy nasze schroniska poprzez edukację młodych ludzi, chcemy żeby były one bez względu na rasę, płeć czy wyznanie miejscami, w których znajdą przyjacielską atmosferę i opiekę.

Dzięki wyjazdowi do Norwegii wszyscy uczestnicy studyjnej wyprawy mogli poznać tajniki działalności norweskich schronisk oraz co możemy zaszczepić na nasz grunt.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group