Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 921
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Mają 25 lat

Poniedziałek, 25 listopada 2019, 9:23
Aktualizacja: 12:25
Autor: red
Gmina Świdnica: Mają 25 lat
Fot. Gmina Świdnica
Największym skarbem każdego narodu jest jego kultura i tradycja. Przekonać się o tym mogli wszyscy goście, którzy w sobotę, 23 listopada zechcieli wziąć udział w jubileuszowym koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Bystrzyca”.

Początki działalności zespołu sięgają roku 1994, kiedy to z inicjatywy Teresy Kmery, wspólnie z Lidią Sajdak oraz Sylwią Danisiewicz, powstała grupa skupiająca dzieci z pobliskich sołectw. Z biegiem lat "Bystrzycka Mozaika" rozrosła się, tworząc Zespół Pieśni i Tańca dla młodzieży, następnie "Bystrzyca", a dziecięca grupa zmieniła nazwę na "Mała Bystrzyca".

W 1997 roku patronat nad zespołem przejęła gmina Świdnica. W tym samym roku powstała kapela, do której dołączył Czesław Kmera, Kazimierz Kurzydło oraz Stanisław Gadula - pierwszy kierownik zespołu. W 2004 roku jego rolę przejął Witold Janulewicz, a od 2007 roku do chwili obecnej- Zdzisław Christ.

Przez wszystkie lata istnienia „Bystrzyca” przyciągnęła ponad 200 osób. Zespół ma w swoim repertuarze folklor i muzykę nie tylko z Dolnego Śląska, ale również z Rzeszowa, Warszawy, Lublina, Krakowa oraz Górnego Śląska. W swoich programach starają się wiernie i zgodnie z tradycją przekazywać obrzędy i zwyczaje, co udowodnili 23 listopada podczas koncertu jubileuszowego, którego tematem przewodnim było staropolskie wesele.

Autorzy widowiska przenieśli licznie przybyłych gości, a wśród nich wójt gminy Świdnica Teresę Mazurek w ubiegłe stulecia, w sielski krajobraz staropolskiej wsi. Tradycyjne pieśni, wspaniałe stroje i rozmach widowiska urzekły wszystkich przybyłych. Teatr pękał w szwach, co nikogo nie zniechęciło, ponieważ korowody pięknych panien i kawalerów zachwycały tańcem i śpiewem. Wójt gminy na ręce Sylwii Danisiewicz, kierownika artystycznego i choreografa zespołu, złożyła podziękowania dla wszystkich członków zespołu za niestrudzone propagowanie piękna i różnorodności polskiego folkloru oraz rozsławianie gminy w kraju oraz poza jego granicami. Jednak największą nagrodą dla zespołu, za olbrzymią pracę włożoną w to przedsięwzięcie, były na pewno niekończące się oklaski. Wszyscy docenili działalność zespołu, który od 25 lat chroni od zapomnienia ludowe pieśni i tańce oraz obrzędy i zwyczaje.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group