• Czwartek, 27 lutego 2020
  • Godz. 1:53
  • Imieniny: Anastazji, Gabriela
  • Czytających: 808
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Malownicza współpraca partnerska

Wiadomości: Region - Morawa
Czwartek, 10 grudnia 2009, 11:38
Aktualizacja: Piątek, 11 grudnia 2009, 9:04
Autor: SP, opr. MaS
Fot. SP
Współpraca Powiatu Świdnickiego z niemieckim Powiatem Görlitz rozpoczęła się od realizacji wspólnego projektu kulturalnego, dofinansowanego ze środków UE. Trzynastu malarzy z różnych państw europejskich uwieczniło piękno krajobrazu i najcenniejsze zabytki obu partnerskich powiatów. Zwieńczeniem projektu są wernisaże i wystawy dzieł uczestników plenerów w kilku europejskich krajach.

Powyższymi słowami starosta Świdnicki Zygmunt Worsa, podsumował projekt pt. "Park - Krajobraz - Przestrzeń Sztuki", którego uroczyste zamknięcie odbyło się w środę, 2 grudnia, w pałacu w Morawie. Projekt, skierowany do artystów z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Belgii był kontynuacja rozpoczętego w ubiegłym roku projektu organizowanego przez Powiat Görlitz we współpracy z Fundacją Św. Jadwigi w Morawie i Starostwem Powiatowym w Świdnicy.

Podsumowanie projektu odbyło się już w październiku w Świdnicy. Zorganizowano wtedy w Galerii Fotografii uroczyste otwarcie wystawy prac przygotowanych podczas plenerów malarskich w Niemczech i w Morawie w gminie Strzegom. Grudniowe spotkanie w Fundacji Św. Jadwigi w Morawie było natomiast momentem, który zakończył etap prezentacji prac malarzy w Polsce. Teraz czas na podziwianie prac będą mieli Czesi, Niemcy, Włosi, Słoweńcy i Belgowie - tam bowiem pojadą prace.

- Podczas uroczystości w Morawie gości przywitała pani Marie-Therese von Werner oraz Jacek Dąbrowski reprezentujący Fundację Św. Jadwigi. Następnie głos zabrał Joachim Mühle ze Starostwa Powiatowego w Görlitz. Pan Mühle złożył serdeczne podziękowania przedstawicielom Fundacji Św. Jadwigi, Starostwu Powiatowemu w Görlitz i Świdnicy oraz wszystkim artystom i uczestnikom projektu za aktywną współpracę. - relacjonuje Monika Pasternak z Biura Europejskiego świdnickiego starostwa.

Krótkie wykłady na temat sztuki oraz prac powstałych podczas plenerów malarskich w ramach projektu przedstawili goście z Niemiec - Bettina Böhme i Gerd Hallaschk. Projekt będzie realizowany do 2011 roku, a następną wystawę, w Liberecu, zaplanowano już na styczeń.

Dzięki udziałowi w projekcie możemy w niecodzienny sposób wypromować nasz powiat w pozostałych krajach Europy, do których zawędruje wystawa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group